Zihinsel engelli öğrencilere cinsel istismar

Olay, durumdan şüphelenen iki öğretmenin öğrencilerle konuşmasıyla ortaya çıktı.
İzmir'de Bornova Körfez Özel Eğitim Merkezi’nde Bitki Bilim dersine giren 61 yaşındaki öğretmen Şevket G., okuldaki üç zihinsel engelli öğrencisine cinsel istismar ve saldırıda bulunduğu gerekçesiyle geçen hafta tutuklandı.

9 Eylül gazetesinden Emre Döker’in haberine göre olay, durumdan şüphelenen iki öğretmenin öğrencilerle konuşmasıyla ortaya çıktı. Ailelerin ekonomik durumunun kötü olması nedeniyle İzmir Barosu tarafından atanan avukat Necmiye Ece Uncu, zihinsel engelli çocukların maruz kaldığı cinsel istismar ve saldırı olayın kapatılmaması için sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.

Bornova Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce okulda Bitki Bilim, Bahçecilik dersi için görevlendirilen Şevket G.'nin bir süredir çocuklara cinsel istismarda bulunduğu öne sürüldü. Olayın öğrenilmesinin ardından okul idaresinin durumu ailelere bildirdi. Aileler de öğretmenden şikayetçi oldu. Bunun üzerine öğretmen Şevket G., İzmir Emniyeti Ahlak Büro Ekipleri'nce gözaltına alındı. İzmir Cumhuriyet Başsavcısı'nın başlattığı soruşturma kapsamında suç delili olarak sadece Şevket G.'nin flaş belleklerine el koyuldu.


ÖĞRENCİLERE CİNSEL İÇERİKLİ VİDEO İZLETMİŞ

Cinsel istismara uğrayan üç engelli kız öğrencinin ifade vermesi için psikolog, avukatlar uzun uğraşlar verdi. Kız öğrencilerin verdikleri ifadelerinde öğretmenlerinin sürekli biri siyah ve biri kırmızı olmak üzere 2 adet flaş bellek taşıdığını, sınıfta bulunan 7 erkek öğrenciyi sınıftan çıkarttıktan sonra cinsel içerikli fotoğraf ve videoların bulunduğu flaş belleği bilgisayara takıp kendilerine izlettiğini, sınıfa birinin gelmesi ile birlikte diğer belleği bilgisayara takarak kendilerine ağaç ve çiçek fotoğrafları gösterdiğini kaydetti. Öğretmen Şevket G.'nin sürekli olarak vücutlarının belli bölgelerine elle dokunduğunu da anlattı.

SÜREKLİ TEHDİT EDİYORDU

Yaşadıklarını kimseye anlatmamaları konusunda sürekli tehdit edildiklerini belirten kız öğrenciler, “Sürekli bize 'eğer size yaptıklarımı kimseye söylerseniz üçünüzü bodrum katına indirip farelere yediririm' diyordu” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Şevket G., emniyet ve savcılıkta verdiği ifadede ise iddia edilen cinsel istismar olayını redderken, ifadesinde sürekli cinsel istismara maruz bırakılmış kız öğrencilerini suçladığı öne sürüldü. Şevket G., el konulan flaş belleğinde ise cinsel içerikli videoların olabileceğini de açıkladığı belirtildi. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından İzmir Adliyesi'ne sevk edilen öğretmen, çıkarıldığı 2. Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“YAŞANANLAR KORKUNÇ!”

Avukat Necmiye Ece Uncu, öğrencilerin 20, 21 ve 24 yaşlarında olduğunu ancak zeka yaşlarının 3.5, 7 ve 11 olduğunu bu nedenle ifadelerinin kamera eşliğinde alınmasını istediğini söyledi. Öğrencilerin ifadelerinde cinsel istismarı anlattığını, yaşananların tam anlamıyla “korkunç” olduğunu belirtti.

Öğretmenin okuldan bağımsız olarak Halk Eğitim Merkezi'nce seçmeli ders için okulda görevlendirildiğini belirten Uncu, zihinsel engelli öğrencilere bitki bilim, bahçecilik dersleri verdiğini, olayın ortaya çıkmasını okuldaki iki psikoloji öğretmeninin sağladığını söyledi.

Kendilerin zor ifade edebilen zihinsel engelli bireylerin yaşadığı bu olayın kabul edilemez olduğunu kaydeden Avukat Uncu, olayı şöyle anlattı:

“Bu olay bize 14 Aralık'ta geldi. Kızlarımız özel çocuklar. Zihinsel engelleri nedeniyle eğitime tabi çocuklar. Kendilerini çok zor ifade edebiliyorlar. Çok zor güvenebiliyor ve açılabiliyorlar. Okulda çok sevdikleri bir öğretmen bu durumu fark ediyor. Çocuklar, öğretmene, 'Ben okula gelmek istemiyorum. Çok utanıyorum' demeye başlıyor. Öğretmenler de bunun üzerine durumu fark ediyor. Öğretmenlerinin ihbarıyla olay ortaya çıkıyor.”

BİR KEREYE MAHSUS DEĞİL!

Okulda kamera olmadığını da kaydeden Uncu, “Bu olay cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar kapsamına giriyor. Burada nitelikli suç işlenmiş. Kızlar beden ve ruh bakımından kendilerini savunamayacak durumda. Olay bir sefere mahsus değil. Zaman içinde devam eden bir süreç. Kızların bize açılması ve anlatması biraz zaman aldı. Kızlarımız algılayamayacakları şeylerle karşı karşıya kalmış” diye konuştu.


“BU DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

Davanın peşini bırakmayacağını ve istismara uğrayan bu “özel” çocukların hakkını arayacağını anlatan Avukat Uncu, “Bu çocukların anlatamadıkları bir şeyler var. İfade almak için bile çok uğraştık. Kendilerini anlatamıyorlar. Bazı yerlerde yaşananları elleriyle ve beden dilleriyle anlatıyorlar. Başka türlü iletişim kurabilmek çok zor. Düzgün cümle kuramıyorlar. Bu nedenle ifade sırasında kamera bulunmasını istedim. Yoksa anlattıkları kağıda döküldüğünde bir anlam ifade etmeyecekti. Çocuklar cinsel istismarın yanında şiddete de maruz kalmış. Aynı zamanda korkutulmuşlar. 'Bu olayları söylemeyeceksiniz' diye tehdit edilmişler. Kızlar babaları geldiği zaman açıldılar. Bizler 'korkmayın, yayınızdayız. Biz varız anlatın' diyerek onları rahatlattık” dedi.

“İSTİSMARA UĞRAYAN BANGIR BANGIR BAĞIRMALI”

Bir kadının tacize ve istismarı uğramasının kadın için utanılacak bir şey olmadığını da anlatan Avukat Necmiye Ece Uncu şöyle konuştu:

“Böyle bir olay maruz kalanlar bangır bangır bağırmalıdır. Suçlu olan kadınlar değildir. Bizi susturmaya çalışıyorlar. Biz peşini bırakırsak, bunu yapanlardan hesap sormazsak bu olayların sonunu getiremeyiz. Toplumsal baskılardan dolayı aileler ve kadınlar korkuyor. İnsanlar bu olayları anlatmalıdır. Onlar anlatırsa biz de ellerinden daha sıkı tutabileceğiz. Olayın kapatılmaması için elimizden geleni mücadeleyi vereceğiz. Bu tür özel çocuklara kendilerini korumaları için cinsel eğitim verilmesi gerekiyor. Bu olayda çok çirkin şeyler yaşanmış. Bu kızlar hürriyetinden de yoksun bırakılmış. Sınıfta zorla tutulmuşlar. Korkutulmuşlar. Sadece istismar değil. Şiddet de uygulamış. Hem ruhsal hem fiziksel. Şimdi iddianamenin hazırlanmasını bekliyoruz.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ