Sosyal medya Bingöllü şairi konuşuyor!

Sosyal medyada fenomen olan, 'Ben Anadoluyum' şiirinin yazarı Bingöllü şair Hacı Gürhan, birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Onun için diyorum ki herkes bu yanlıştan dönsün. Bu memleket hepimizindir" dedi.
Bingöllü şair Hacı Gürhan, yazdığı şiirlerle topluma mesaj verdiğini dile getirerek, 'Ben Anadoluyum' şiirini çözüm sürecinde yazdığını söyledi. Şiirlerinin beğeni topladığını anlatan şair Hacı Gürhan, "Bayağı şiirlerim var. Bunların içinde bu toplumumuza insanlarımıza mesaj verdiğim 'Ben Anadoluyum' isimli bir şiirim vardır. Onu okudum, bütün memlekette hatta yurt dışında da bütün insanlar tarafından beğenildi. Bazen gece bile beni arayanlar oluyor. İnsanlar şiirden çok memnun olmuş. Bazı insanlar, bana 'bizi ağlattın' diyorlar. Gerçekten memleketini milletini seven insanlar ağlıyorlar ve gerçekten ağlayanları da gördüm. Ben okuduğum zamanlar da ağlayanlar oldu. Onun için bu insanlarımıza, bu yanlıştan dönmeleri için ben bu şiirimle bir mesaj verdim. Yanlış yanlıştır, yanlıştan herkes dönsün. Zarardan nereden dönülürse kardır. Amerika kimsenin babasının dostu değildir. Amerika'dan dost olmaz. Amerika bugün seni öne sürere fakat, yeri geldi mi tekmeyi vurur. Biz Amerika'yı çok iyi biliyoruz. Onun için diyorum ki herkes bu yanlıştan dönsün. Bu memleket hepimizindir" diye konuştu.

'BUGÜNLERDE ŞİİRİME ÇOK İHTİYAÇ VARDIR'

Yazdığı 'Ben Anadoluyum' şiirinin birlik ve beraberlik mesajı içerdiğini anlatan Gürhan, bu şiiri bir çok yerde okuduğunu söyleyen Gürhan, şöyle konuştu:


"Burada şiirimde de anlattığım gibi Türk, Kürt, Zaza, Laz, Çerkez, hepimiz bu toplumun insanlarıyız. İnsanlar elbette tek tip değildir. İnsanlar sosyolojik olarak Zaza'sı da Kürdü de Türk'ü de vardır. Bizim ortak paydamız İslam dinidir. Biz hepimiz kardeşiz. Tekrar diyorum ki, mümkünse insanlarımız bu yanlıştan dönsün. Bu memleket hepimize yetiyor. Bazı insanlara dünya dar gibi geliyor. Bakıyorsunuz bu yaşanan olaylar içimizi acıtıyor. Üzgünüz, kırgınız. Şiirimde anlattığım gibi. Bugünlerde şiirime çok ihtiyaç vardır. 1 haftadır Türkiye'nin çeşitli yerlerinde gece gündüz demeden insanlar beni arıyorlar. Daha önceden, barış döneminde yazmıştım bu şiiri. Barış sürecine ben de şiirimle katkı sunmak istedim. Bingöl'de okumuştum ancak her tarafa yayılmamıştı. Daha sonra Malatya'da okudum. Malatya'da okuduktan sonra bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Yurtdışında da çok arayanlar oldu. Ben Malatya'da misafirdim, orada akrabalarım var. O gün de 18 Mart Şehitler Günüydü. Meydanda çekim yaptıklarını gördüm. Ben de şiirimi orada okudum."

'AHMED ARİF, ANADOLU'NUN BAŞKA YÖNÜNÜ ANLATMIŞ'

Ahmed Arif'in de aynı isimli şiirinin olduğunu dile getiren Hacı Gürhan, "Ahmed Arif, Anadolu'nun başka yönünü anlatmış. Başka taraflarını anlatıyor. Ben de başka taraflarını anlatıyorum. Bazıları Ahmed Arif'ten etkilendiğimi söylüyor ancak öyle bir durum yoktur. Sadece kelime olarak 'Ben Anadoluyum' diyorum. O da 'Ben Anadoluyum' diyor. O Anadolu'nun başka bir yönünü anlatıyor. Ben ise başka bir yönünü anlatıyorum. Şiirimde belirttiğim 7'nin hikayesi şudur. Anadolumuzun nereden bakarsanız 7 görünüyor. Mesela Anadolu'nun 7 bölgesi vardır. Şiirde 7 nehrini anlatmışım Anadolu'nun ve 7 kardeşten bahsetmişim. Allah insanları sosyolojik olarak grup grup, Zaza, Kürt, Türk, Arap gibi birbirlerini tanıyasınız diye öyle yaratmış. Ama hepimiz kardeşiz, hepimiz bu toplumun insanıyız. Onun için ben o 7 bölgeden, 7 nehirden, 7 olarak kastettiğim budur. 7 olarak, bunları kastediyorum" diye konuştu.Bingöllü şair Hacı Gürhan: Bu memleket hepimizin by aktifhaber
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ