Sancar: HDP'yi feshetmeyeceğiz, bazı yollar var

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Şimdi içinden geçtiğimiz bu dönem tekçi, baskıcı, inkarcı ve kıyıcı zihniyetle eşitlik, adalet ve özgürlük isteyen zihniyet arasındaki mücadelede final yılı olacaktır.” dedi.

Sancar, “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında Tunceli'de “Canlar Hakikat ve Adalet İçin Buluşuyor” programında konuşan Sancar, 'Partiyi feshedin de bu davayı boşa çıkarın, diye iyi veya kötü niyetli görüş belirtenlere hatırlatmak için bunu açıkça dile getirmek istiyoruz. Hayır, HDP’yi feshetmeyeceğiz. Esasen bu partiyi kapattırmayacağız. Kapatılsa bile mücadelemizi sürdürecek yollar var" ifadesini kullandı. 

Alevi kurumları ve STK temsilcileri ile Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun da katıldığı buluşmada Sancar, alevi toplumunun sorunlarını anlatan ve eşit yurttaşlığın sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “On yıllardır yapılan ayrımcılıkların, baskıların, inkar ve sindirme yöntemlerinin temelinde tam da ayrımcı yurttaşlık ve imtiyazlı yurttaşlık yatıyor. Birilleri makbul yurttaş, diğerleri tebaa. Birileri özgür, diğerleri esir” ifadesini kullandı.


Rudaw'ın aktardığına göre, birlik çağrısı yapan Mithat Sancar özetle şöyle konuştu:

“Çağrımız her zamanki gibi açıktır; gelin canlar bir olalım. Gelin canlar bir olalım ki bu devri birlikte bitirelim. Bu buluşma belki de tam olarak bize bu konuda yol gösterecek fikirlerin olgunlacağı ilk önemli buluşma.

Soruluyor bize acaba kapatma davasına karşı ne yapacaksınız diye? Kobanî Davası devam ediyor, orada nasıl bir yol izlemeye devam edeceksiniz? Kapatma davası konusunda söylediğimiz açıktır; Biz HDP’yi sonuna kadar savunacağız, yaşatacağız ve büyüteceğiz. Yani “partiyi feshedin de bu davayı boşa çıkarın” diye iyi veya kötü niyetli görüş belirtenlere hatırlatmak için bunu açıkça dile getirmek istiyoruz. Hayır, HDP’yi feshetmeyeceğiz. Esasen bu partiyi kapattırmayacağız. Yaşatacağız ve büyüteceğiz. Neden? Buraya sizleri davet etmemizin nedeni partimizin mücadelesini anlatmak değildir. Bunu sizlere değil bizleri izleyen kamuoyuna mesaj olsun diye söyledikten sonra bizim toplantıyla bağlantısını kuracağız.

HDP kökleri derinlerde, Munzur Çayı'nda, Munzur Dağları'nda, ülkenin bütün şehirlerinde, bütün bölgelerinde, Karadeniz’den Ege’ye, Çukurova’dan Mardin’e, Diyarbakır’a, Van’a, Zonguldak’tan aklınıza gelecek herhangi bir şehre kadar bu ülkenin bütün topraklarında kökü olan bir ağaçtır. Bu ağacı ancak halklar birlikte sularsa büyütebiliriz. Belki şimdi istediğimiz kadar bir birliktelik yaratabilmiş değiliz. Belki çok daha geniş bir çatı oluşturmamız gerekirdi. Eksiklerimiz de olmuştur. Ama fikriyatımızda tereddütümüz, inancımızda herhangi bir samimiyetsizliğimiz yoktur.

Bu kadar güçlü kökleri ve bu kadar geniş dalları olan bu fikriyatın, bir davayla kapatılması mümkün olmaz. Kapatılsa ne yapacaksınız diye soruluyor. Kapatılsa bile mücadelemizi sürdürecek yollar var. O yollar nedir diye soruluyor, işte cevabı sizinle buluşmaktır. Biz cevabımızı sadece merkez parti teşkilatlarında, sadece merkez kurumlarımızda konuşarak ortaya koymuyoruz. Bizim bundan sonra kapatma davasına da, dava olaki aleyhimize sonuçlanırsa, sonrasına da karar verirken temel şiarımız istişaredir, müzakeredir, toplumun demokrasi güçleri dediğimiz bütün çevreleriyle diyalogdur. Bizim yolumuzu biz değil siz belirleyeceksiniz. Yani burada yaptığımız tartışmalarda ve bundan sonra başka şehirlerde yapacağımız buluşmalarda irşad olmak istiyoruz, yol görmek istiyoruz. Bunu halkımızın yapmasını istiyoruz. Bu ülkede demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü, eşitliği ve adaleti isteyen her kesimle buluşacağız, dinleyeceğiz, tartışacağız ve sonunda yolumuzu birlikte belirleyeceğiz. Bunu size ben partim adına bir söz olarak veriyorum.

Seçimlerle ilgili, kapatma davasının akışıyla ilgili kim ki kafalara, zihinleri bulandıran sorular sokmaya kalkarsa cevabı başta siz canlar ve bütün demokrasi güçleri hep birlikte verelim. Biz cevabı biliyoruz diyelim. Biz biliyoruz ki HDP halkla istişare ederek, demokrasi güçleriyle istişare ederek yolunu belirleyecek. Bu yol mutlaka hakikat ve adaletin yolu olacaktır. Ne yaparsak yapalım bu şiardan asla vazgeçmeyeceğiz. Öncelikle her seferinde bunu söyleyeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ