Özer Sencar: HDP kapatılırsa AKP'den yüzde 5 Kürt seçmen kopabilir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “kapatılsın” çağrıları sonrası HDP’nin kapatılması hakkında hazırlanan iddianamenin Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edilmesi yeni tartışmalara neden oldu.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Özer Sencar, HDP’nin kapatılması durumunda partilerde ne tür değişikliklerin yaşanacağına ilişkin “HDP kapatılırsa AKP'den yüzde 5 Kürt seçmen kopabilir” dedi.

Özer Sencar,  "MHP’nin yoğun bir ısrarı var. Erdoğan'ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim. İYİ Parti seçmeninin yüzde 60'ı HDP’nin kapatılmasını destekliyor. Kapatma davası öncesi HDP'ye dönük hücumların İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettik. Şimdi temel soru Erdoğan'ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır" ifadelerini kullandı.


Sencar, "Diyelim ki kapattılar. HDP'nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP'ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir" diye konuştu.

HDP’nin kapatılması durumunda AKP'den en az yüzde 5 Kürt seçmenin kopabileceğini ifade eden Sencar, şöyle devam etti:

"HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP, kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25'i AKP'ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP'den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP'li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ