Milletvekillerine 40 bin TL'lik ofis bütçesi!

Bahane meclisin bombalanması...
Meclis’te milletvekillerinin odalarının bulunduğu bina darbe girişiminin ardından yıkılınca, dışarıda ofis açmaları için milletvekili başına aylık 40 bin lira bütçe tahsis edilmesi gündeme geldi.

Meclis’in bombalandığı darbe girişiminin ardından, milletvekillerinin ofislerinin bulunduğu eski halkla ilişkiler binası, sığınak yapılması ve saldırı halinde çalışabilecek genel kurul salonu inşa edilmesi için yıkılmıştı.

Yeni anayasanın ardından milletvekili sayısında artışa gidilmesi, bakanların milletvekillerinin arasından seçilmeyecek oluşu gibi nedenlerle de 172 milletvekilinin dışarıda kalacağı hesaplanmıştı. Bu nedenle eski halkla ilişkiler binasının yerine yeni bir binanın yapılması planlanmıştı.


Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre, temeli bir türlü atılmayan bina nedeniyle Meclis’te milletvekillerine yer bulabilmek için farklı seçenekler gündeme gelmeye başladı.

Bu formüllerden biri olan, Ankara’da yeni bir bina arandığına ilişkin haberler Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından reddedildi. Bir diğer formülün ise, milletvekillerine oda yerine, yıllık belli bir ofis bütçesi ayrılması olduğu konuşuluyor.

Milletvekili başına aylık 40 bin lira

Buna göre Meclis’te vekillere oda yerine, dışarıda ofis tutabilecekleri ödenekler verilecek. Bir ofis açmaları ve personel çalıştırmaları için bir milletvekilinin aylık maliyeti 40 bin lirayı bulacak.

Ancak bu formülün önünde milletvekiline ödenek ve yolluk dışında ödeme yapılma yasağının olması engeli bulunuyor. Bunun aşılmasına yönelik yasal düzenleme yapılırsa Meclis kampusu dışında sadece komisyonların, parti gruplarının ve Meclis Başkanlık Divanı’ndan görevli milletvekillerinin makam odaları olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ