Kılıçdaroğlu Uşak'ta: Vallahi de billahi de bu memleketi düzelteceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak’ın Sivaslı ilçesinde üretici kadınlar ve çiftçilerle sohbet etti. Kılıçdaroğlu, "Vallahi de billahi de bu memleketi düzelteceğim. Bu memlekette hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” diye seslendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüsü haritasında batıdaki tek 'mavi' kodlu il olan Uşak’ı ziyaret etti.

Sivaslı ilçesine giderek Belediye Başkanı Hürriyet Şafak ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, belediyeden ayrıldıktan sonra çiftçi ve esnafı ziyaret etti, köylü kadınlar ile konuştu.


Kadınlar Kılıçdaroğlu’na “Hak, hukuk ve adalet gelecek” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Beraber yapacağız, bize güvenin, bunu yapacağız. Her evde bereket olacak güzellik olacak. Dürüst ve namuslu insanlar bu memleketi kurtaracak. Vallahi de billahi de bu memleketi düzelteceğim. Bu memlekette hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” dedi.

Muharremşah köylüleriyle de bir araya gelen Kılıçdaroğlu, üniversite mezunu olmasına karşın iş bulamadığı için besicilik yapan gençlerin sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu ile köylüler arasında şu diyaloglar geçti:

ÇİFTÇİ: Üretmeyi seven bir toplumuz. Birazcık imkan bizlere verilmiş olsa… Biz kendi kendine yeten ülkelerden birisiydik. Şimdi saman ve yem ithal eder duruma geldiysek bu bizim ayıbımız olmasa gerek

KILIÇDAROĞLU: Bu sizin ayıbınız değil. Ülkeyi yönetenlerin ayıbı. Sorumlu kişinin Ankara’da masa başında oturmaması lazım. Gelmesi lazım, insanlarla oturması konuşması lazım. Derdiniz nedir diye sorması lazım. Derdi yaşayan derdini anlatacak ki sorun çözülecek. Bu olmadı biz yapacağız inşallah.

ÇİFTÇİ: Marketler pazarı öldürdü. 6 çuval patates götürüyorum 2 çuvalı eve geri getiriyorum. Pazara da 15 TL yer parası veriyorum. 

KILIÇDAROĞLU: Patatesi alacak adam neredeyse kalmadı. Alım gücü düştü.  Eskiden pazarda bereket vardı.”

ÇİFTÇİ: Eskiden bir araba domates satardım. Şimdi 3 kasa domates satamıyorum. Çünkü vatandaş markete girdiğinde her şeyini karşılıyor. Pazara pek ihtiyaç duymuyor. 

KILIÇDAROĞLU: Pazarın bereketi sizin elinizde onu sağlayacağız.

ÇİFTÇİ: Üniversitede tıpta okuyan çocuğum var, 3 çocuğum da üniversiteyi bitirdi. oğlum işsiz

KILIÇDAROĞLU: Tıpta okuyan kaçıncı sınıfta?

ÇİFTÇİ KADIN: Urfa Harran’da okuyor. 

ÇİFTÇİ: Hep beraber çalışıyoruz ancak ayakta duruyoruz. Bizim derdimiz elektrik, yem, mazot gübre, ilaç. Bunlar her yıl en az yüzde 50 artıyor. İki ay önce atacağımız gübre 80 TL idi şu an 110 TL. Şu yağmurda o gübreyi atmamız gerekiyor.

KILIÇDAROĞLU: İnşallah düzelteceğiz...Bakın sizin elinizde. 

ÇİFTÇİ: Çocuk kredi ile okuyor.

KILIÇDAROĞLU: Sonra onu baba ödeyecek çocuk mezun olunca. 1 milyondan fazla mezun borcunu ödeyemedi faiz uyguluyorlar, biz onu da inşallah faizlerin tamamını sileceğiz. Siz üretmezsiniz biz aç kalırız. 

'VEYSEL AMCAYA SÖZÜM ONU DA ÇÖZECEĞİM'

Çocuğu halen cezaevinde olan bir annenin derdini iletmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Benimle Ankara'dan İstanbul'a kadar yürüyen Veysel amcaya (Adalet Yürüyüşü'ne katılan tutuklu Hava Harp Okulu öğrencisi babası 63 yaşındaki Veysel Kılıç sözüm var, onu da çözeceğim inşallah" karşılığını verdi.

Bir çiftçi de "Eskiden akşama kadar çalışır yorulurduk gece yatar dinlenir sabah kalkardık ama şu anda gece 3'te 4'te kabus görüyoruz haciz mi gelecek traktör mi gidecek diye inan çok kötü durumdayız" dedi. (ANKA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ