Kılıçdaroğlu: Şentop 10 bin dolar konusunda sessiz kalırsa 'Acaba o da mı alıyor' diye sorulur

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Sedat Peker'den 10 bin dolar aylık alan siyasetçi iddiasıyla ilgili olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un konuşması gerektiğini söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun suçu gizlediğini belirterek 10 bin dolar alan siyasetçinin kimliği konusunda TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un harekete geçmesi gerektiğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu'nun mesajları şöyle: 


"ERDOĞAN, GİT GÜL TOPLA DA GÖR"

Perşembe günü Isparta ve Burdur’daydık. Vatandaşlarla konuştuk. Sabahın 5’inde gül toplamaya gittim kadınlar ile birlikte. Sorunlarını anlattılar. Onların sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcudur. Gül üreticileri taban fiyatın 7.5 TL olmasını istiyor. Erdoğan eğer “Bu fiyat çok” diyorsan, git sabahın 5’inde benim gibi gül topla, gör bakalım az mı çok mu? Gül birliği teknolojik altyapısının yeniden belirlenmesi gerekiyor. Bunların iktidarında bu olamaz ama biz iktidar olacağız ve bunu yapacağız.

"FINDIK FİYATI 35 TL OLMALI"

Fındığı uluslararası tekellere teslim ettiler. Eğer bu düzen böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içinde bütün fındık üreticileri büyük bir tekelin işçisi olacak. Fındık fiyatının 35 TL olması lazım. Bu fiyatı verirler mi, vermezler. Çünkü uluslararası tekellere hizmet ediyorlar. Üzerine fındık üreticisini ayağını denk al diye tehdit ediyorlar.

"HANGİ DEMOKRASİ?"

Türkiye’de demokrasi var diyorlar. Hangi demokrasi var? Artvin’de çay üreticisi çıkmış hakkını istiyor, sen onu copluyorsun. İthalatı yasaklayacağız, kaçak çayı da meydana koyup, dibine kibriti vereceğiz ve yakacağız. Türkiye’de büyük bir kuraklık yaşanıyor. Dünyada ısının giderek yükseleceğini herkes biliyor. Tarım için, su için önlem almak gerekiyordu. Bunu kim düşünecek? İktidar sahipleri. Düşündüler mi? Kesinlikle hayır.

ATATÜRK ORTAK DEĞER

Bütün inançların temelinde huzur vardır, kin ve nefret yoktur. Sen Yunus Emre’yi de mi bilmiyorsun. Öfkeden beslenen bir din insanı olmaz. Ayasofya’yı Atatürk’e hakaret etmek için açtınız? O meczup acaba İstanbul’un işgal altında olduğunu biliyor mu? O meczup acaba Mustafa Kemal’in gemilere bakıp “geldikleri gibi giderler” dediğini biliyor mu? Bu meczup kişi acaba Kahramanmaraş’ta düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ın ne dediğini biliyor mu. ‘Her kim Kuva-yi Milliye ve Atatürk hakkında düşmanlık yapar, onların damarında kafir kanı vardır’ diyor. Atatürk bizim ortak değerimizdir. Hepimizin minnet duyduğu bir kişidir. Bahçeli ‘Atatürk bizim kırmızı çizgimizdir’ diyor ama çizgi Saray’a yaklaşınca renk değiştiriyor. Renk değiştirmeyecek.

"BEŞLİ ÇETE BÜYÜDÜ"

Normalleşme başladı. İş yerlerini açtınız, aşılamada önce iş yeri sahibi ve çalışanların aşı olması lazım. Ayrıca kiralar stopaj kalkmalıdır. İcralar ertelenmelidir. Kredileri en azından erteleyin. Ekonomi yüzde 7 büyümüş diyorlar. Bakkala, işçiye, esnafa sordum. “Ne büyümesi, hepimiz dertliyiz” diyorlar. Kimler büyüdü? Beşli çete, onlar yüzde 40-50 büyüdüler. Devlete dolarla borç verenler de köşeyi döndü. Saray beslemeleri, onlar ihaleyle zaten büyüyorlar. 4-5 maaş alanlar da büyümeden yararlandılar. Tefeciler de büyüdü. Yüksek faizle devlete para verenler de büyüdü. Mafyanın keklediği siyasetçiler de bu işten iyi para kazandılar. 83 milyon insan bir avuç kişiye çalıştı.

"YÖNETİCİ AHLAKLI OLMALI"

Devleti yönetenlerin ahlaklı olması lazım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaları lazım. Vatandaştan aldıkları her kuruşun hesabını vermeleri vermeleri lazım. Devleti yöneten, yalancı olamaz, olmamalıdır. Bu devletin İçişleri bakanı TRT’de programa katılıyor. “Bir siyasetçiye ayda 10 bin dolar rüşvet veriliyor” diyor. “Savcı çağırırsa gidip açıklarım” diyor. TCK 279 “Suçu bildirmeyen kamu görevlisine 6 aydan 2 yıla kadar hapis verilir" diyor. Finlandiya başbakanı 300 Euro’luk sabah kahvaltısını devletin kesesinden ödedi mi, ödemedi mi? Finlandiya polisi bunu araştırıyor. İşte devlet böyle yönetilir. İçişleri Bakanı suçu niye gizliyor? Saraya şu mesaj gönderiyor: Bana dokunma bak, bu başlangıç. Devleti bu mantıkla yönetirseniz, devleti mafyaya teslim edersiniz.

ŞENTOP'A ÇAĞRI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu kara gölgeyi kaldırmak zorundadır. Şentop bu 10 bin dolar konusuna sessiz kalamaz. Sessiz kalıyorsa “Acaba o da mı alıyor” diye sorulur.  Beyefendi posta memuru gibi. Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar rüşvet veriliyor diyor. Şentop sessiz kalıyor. Sen ileride torunlarının evlatlarının yüzüne nasıl bakacaksın?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ