Kadın cezaevindeki tek erkek tutuklu

Ferhat Encü, tamamen kadınlardan oluşan cezaevinde tek erkek tutuklu olarak bulunuyor.
İHD, tutuklu HDP milletvekili ve belediye başkanlarıyla yapılan hapishane ziyaretlerini raporlaştırdı. Raporda, Kandıra 1'nolu Kadın F Tipi Hapishanesi'nde tutulan Ferhat Encü'nün, kadın hapishanesinin bir bölümünde tek başına tutulduğu belirtildi. Raporda Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş'ın 'acil tahliye edilmesi gerektiği' ifade edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) cezaevlerinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) mensup belediye eşbaşkanlarına ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda heyetin Kandıra 1 No’lu (Kadın) F-Tipi, Edirne F-Tipi, İstanbul Silivri 9 No’lu F-Tipi cezaevleri ziyaretlerine dair izlenim ve görüşleri yer aldı. Raporda Selahattin Demirtaş ve Ahmet Türk’ün ‘acil tahliye edilmesi gerektiği’ belirtilirken, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün tutuklu olarak kaldığı Kandıra 1’nolu F Tipi Cezaevi, kadın cezaevi olduğu için havalandırmaya tek çıktığı ve ortak sosyal alandan hiçbir şekilde yararlanamadığı ifade edildi.

’24 SAAT BOYUNCA TEK TUTULUYORLAR’


İHD heyetinin görüştüğü Kandıra 1 No’lu (Kadın) F-Tipi Hapishane ziyaretinde HDP Eş Genel Başkanı ve Adana Milletvekili Figen Yüksekdağ, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Tunceli Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun, KJA Derneği Genel Başkanı ve HDP Batman Eski Milletvekili Ayla Akat Ata, Tunceli Belediyesi eski eşbaşkanı ve HDP Tunceli eski milletvekili Edibe Şahin ile görüşmeleri sonucunda şu bilgilere yer verdi: “7 kişinin de dile getirdiği en temel hak ihlalinin ‘tecritte tutulma’ olduğu belirtilmiştir. Buna göre görüştüğümüz kişilerin hepsi 3 kişiye göre oluşturulmuş hücre odasında tek başlarına tutulduklarını, günlük havalandırmada tek başına kaldıklarını, havalandırmaya başka kimsenin çıkarılmadığını ve böylece 24 saat boyunca tek tutulduklarını, beraber kalma taleplerinin cezaevi idaresi tarafından kabul edilmediğini özellikle ifade etmişlerdir.”

KADIN CEZAEVİNİN TEK ERKEK TUTUKLUSU

Heyet ayrıca tutuklu siyasilerin, “3 kişilik hücre odalarının kaloriferleri iyi derecede yanmasına rağmen peteklerin yetersiz olması nedeniyle üşüdüklerini ve sürekli kaban ve mont gibi kalın kıyafetler giyerek günü geçirdiklerini” ifade etti. Raporda Ferhat Encü için de şu cümleler yer aldı, “Kandıra 1 No’lu (Kadın) F-Tipi Hapishanesinde tutulan Ferhat Encü’nün durumu ise oldukça ilginçtir. Kendisi 3 kişilik odada tek başına tutulmakta, havalandırmaya tek çıkmakta ve ortak sosyal alandan hiçbir şekilde faydalanamamaktadır.”

AYNI ODADA KALMA İSTEKLERİ

Heyetin, Edirne F-Tipi Cezaevi’nde kalan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan ile yaptığı görüşmelerde de, “Demirtaş’ın, tek kişilik hücrede tek başına tutulduğu, havalandırma bölümüne yalnız çıktığı ve tutuklandığı günden beri tek başına kaldığı” ifade edildi. Görüşmede, Demirtaş’ın “geçen hafta kalp spazmı geçirdiğini, revirde kendisine müdahale edildiğini, önceden gelen sağlık sorunları olduğunu ve bu nedenle yalnız kalmasının sağlığı açısından sakıncalı olduğunu özellikle ifade ettiği” belirtildi. Raporda, Zeydan ile Demirtaş’ın aynı odada kalma isteklerinin reddedildiği ve Zeydan’ın da tek başına tutulduğu ve tek başına havalandırmaya çıktığı ifade edildi.

HÜCRE HAVALANDIRMASINDA KAMERA BULUNUYOR

Heyetin, İstanbul Silivri 9 No’lu F-Tipi Kapalı Hapishane ziyaretinde Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı, DTK eski eş başkanı ve eski milletvekili Ahmet Türk, DBP Eş Genel Başkanı ve HDP eski İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, HDP Hakkâri milletvekilleri Selma Irmak ve Nihat Akdoğan ile yapılan görüşmelerde Ahmet Türk ve Bekir Kaya’nın 3 kişilik hücre odasında birlikte tutuldukları, diğerlerinin ise ayrı ayrı tek başına tutuldukları aktarıldı. İHD heyeti ayrıca yaptıkları görüşmede, “hücre havalandırmasının bulunduğu alanın yüksek bir yerinde kamera bulunduğunu ve bu kameradan oldukça rahatsız olduklarını ve bu durumun kadınlar bakımından taciz olarak değerlendirildiğini özellikle ifade etmiş olduklarını” belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ