Gözaltı kararı olmadan gözaltı

HDP'li Ziya Pir, polis tarafından gözaltına alındı. Üstelik gözaltı kararı yokken.
Tutuklu HDP’li vekil Nursel Aydoğan’ın Diyarbakır’da görülen duruşmasına katılan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir adliye önünde gözaltına alındı. Pir'in polisler tarafından götürüldükten sonra gözaltı kararının çıkarıldığı öğrenildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen HDP’li vekil Nursel Aydoğan’ın duruşmasından çıktıktan sonra adliye önünde sivil polislerce gözaltına alındı. HDP’li vekiller Meral Danış Beştaş ve Sibel Yiğitalp ile açıklama yapmak için adliye önüne geldiği sırada buraya gelen sivil polisler, HDP’li Pir’e, “Hakkınızda savcılığın talimatı ile zorla getirilme kararı var. Sizleri usulüne uygun bir şekilde savcılığa götüreceğiz” dedi. 

Bunun üzerine kararı isteyen vekillere polis kararın henüz olmadığını söyledi. Pir'in ısrarı üzerine, “Karar savcılıkça hazırlanıyor, arkadaş hemen getiriyor” demesi dikkat çekti. 


KARAR ANKARA'DA YAZILMIŞ ZATEN
Savcılık kararının beklendiği esnada konuşan Pir, “Bana henüz tebliğ edilen bir şey yok. Herhalde beni adliye içinde gören savcı, ‘Hazır buradayken getirin ben de kararı hemen çıkarıyorum’ demiş” dedi. Kararların Ankara’dan zaten verildiğini vurgulayan Pir, “Verilen karar burada uygulanıyor sadece. Başbakan Yardımcısı ‘Burası dingonun ahırı mı?’ diye sormuştu. Evet, buraları o hale getirdiler. Bizim duruşumuz nettir. Siyasi savunmamızı yapacağız. Savcı ve hakimin şahsı ile ilgili de bir sorunumuz yok” diye konuştu.

Polis nezaretinde adliye binasının içerisine alınan Pir, bir süre Diyarbakır Barosu’nun odasında bekletildikten sonra savcılığa çıkarıldı. Pir’in ifade işlemleri sürüyor. 

Pir, 4 Kasım 2016 tarihinde de HDP Eş Genel Başkanları ile birlikte gözaltına alınmıştı ve yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ