Dokuz parti HDP’ye desteğini açıkladı: Birlikte mücadele vereceğiz

HDP'nin kapatılması girişimlerine karşı ortak açıklama yayınlayan dokuz siyasi parti "HDP’ye yöneltilen kapatma tehdidinin, ülkedeki bütün demokratik muhalefeti hedef aldığının bilincindeyiz. HDP ile birlikte adalet mücadelesi vereceğiz" dedi.


HDP’nin kapatılması girişimine karşı dokuz siyasi parti ortak açıklama yaptı. Açıklamaya Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Türkiye İşçi Partisi ve Yeşil Sol Parti katıldı.

‘ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR’ 


Açıklamada, “Millet iradesini dilinden düşürmeyen, hukuk reformu ve insan hakları eylem planı açıklayan tek adam rejimi, milyonlarca seçmenin iradesini temsil eden Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması için harekete geçti” denildi. HDP’nin kapatılmasına yönelik girişimle anayasal suç işlendiğini belirten açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

‘TOPLUMSAL DESTEĞİ YİTİREN TEK ADAM REJİMİ…’

“Demokratik siyaset yapmaktan başka suçu olmayan yüzlerce kişi en temel siyasi haklarından yoksun bırakılmaya çalışılıyor. Ağır bir anayasal suç işlenmektedir. Çok açıktır ki, ülkeyi salgında ölüm, işsizlik ve yoksulluk sarmalına sokan, toplumsal desteğini yitiren tek adam rejimi, iktidarın demokratik bir biçimde değişmesi umudunu yok etmek istemektedir.

‘GASP EDİLEN HEPİMİZİN İRADESİDİR’ 

Biz bu ülkenin demokratik hak ve özgürlüklerden yana kurumları olarak HDP’ye yöneltilen kapatma tehdidinin, ülkedeki bütün demokratik muhalefeti hedef aldığının bilincindeyiz. Bu saldırının hedefi, yalnızca HDP değil, toplumun büyük bedeller ödeyerek yaratığı ve geliştirdiği tüm demokratik birikimdir.

Gasp edilmeye çalışılan hepimizin iradesi, saldırı altında olan demokratik hak ve özgürlüklerimizdir. İktidarın tüm muhalefete yönelik bu hukuk dışı saldırısına karşı ülkemizin adil demokratik barış içinde yaşayacağı günler için Halkların Demokratik Partisi’yle birlikte adalet mücadelesini sürdüreceğimizi beyan ediyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ