Dikkat AKP Sözcüsü konuşuyor...

HDP'lileri teselli olsun diye tutukladık... ABD doğrudan PKK'yı destekliyor... PKK'lıların silahlı gezmelerine ses etmedik...
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Yasin Aktay, HDP'li milletvekillerinin tutuklanmasını değerlendirirken, her gün onlarca kişinin canlı bomba saldırılarında katledildiğini ve HDP'li vekillerin bunların cenaze ve taziyelerine katıldığını belirterek, "Bugün eğer toplumda böyle bir saldırının karşısında toplumda bir infial, bir isyan oluşmuyorsa, teröre destek veriyor olduğu algısı toplumda güçlü bir biçimde var olan bu milletvekillerinin tutuklu olması bir teselli oluşturuyor ve bu teselli karşısında toplum bir infiale gitmiyor" dedi.

Irak bölgesel Kürt yönetimine yakınlığı ile bilinen ve Erbil merkezli uydudan yayın yapan Rudaw Televizyonu'na konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Yasin Aktay, gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"ABD, PYD'YE DEĞİL, DOĞRUDAN PKK'YA DESTEK VERİYOR"

Aktay, Suriye'de aslında fiilen ABD'nin PYD'ye değil, doğrudan doğruya PKK'ya destek verdiğini kaydederek, PKK ABD'den almış olduğu bu destek ile ne yazık ki Türkiye sınırında bir terör devleti ve koridor oluşturmaya çalıştığını söyledi. 

"HALEP'TEKİ KATLİAMDAN RUSYA SORUMLUDUR"
Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden sonra bu ülkenin PYD ve YPG'ye karşyı tutumunda bir değişiklik olduğunu da söyleyen Ak Partili Aktay, "Ama maalesef biz Rusya'nın bir durumunu hoş karşılamıyoruz. Esad rejimini koruma konusunda ortaya koyduğu ısrar ve bu ısrar çerçevesinde bugün Halep'te yaşanan katliamdan Rusya'da sorumludur. Rusya'nın bu vebalin altında kalması mümkün değil"diye konuştu. 

"HDP'Lİ VEKİLLERİN TUTUKLU OLMASI TOPLUMDA BİR TESELLİ OLUŞTURUYOR"

Yasin Aktay, HDP'li Milletvekillerinin tutuklanması ile ilgili ise şunları söyledi:

"Her gün onlarca kişi katlediliyor ve bunları katledenler intihar bombacısı. İntihar bombacılarının eylemlerine gidiyor milletvekili, cenazelerine, taziyelerine katılıyor. Onları adeta teşvik ediyor, yönlendiriyor. Bu tür suçların toplum vicdanında bu şekilde kalması çok fazla kabul görmüyor. Aksine çok infial yaratıyor. Bugün eğer toplumda böyle bir saldırının karşısında, böyle bir saldırıda eğer toplumda bir infial bir isyan oluşmuyorsa, toplum içerisinde bir takım ayrışmalar oluşmuyorsa büyük ölçüde almış olduğumuz bu tür tedbirler yani bu arkadaşların tutuklu olması, bu milletvekillerinin teröre destek veriyor olduğu algısı toplumda güçlü bir biçimde var olan bu milletvekillerinin tutuklu olması toplumla bir teselli oluşturuyor. Bu teselli karşısında toplum bir infiale gitmiyor. Öbür türlü herkes mecliste terörist istemiyoruz."

"ELLERİNDE SİLAH OLDUĞU HALDE DAĞDA GEZMELERİNE SES ÇIKARMADI BU ÜLKE"

Yasin Aktay, HDP'li vekillerin tutuklanması, Belediyelere kayyum atanmasının şiddeti teşvik ettiği ve siyasal alanı daratlttığı eleştirileri ile ilgili bir soru üzerine ise, "Valla tutuklamadık, her çeşit faaliyetine imkan verdik, hatta çözüm süreci dedik, ellerinde silah taşıdıkları halde dağlarda devriyeler halinde 10'ar 15'er 30'ar kişiler halinde gezmelerine bile ses çıkarmadı bu ülke. Dedik ki, demokrasi sahası daha geniş olsun, belki bunlar silahı bırakırlar. Bütün özgürlükleri, bütün serbestlikleri sağladık. Ne yaptılar, Bizim çözüm süreci dediğimiz günde onların silahları bırakıp ülkeyi terk etmeleri bekleniyordu öyle değil mi? Silahı bırakmadıkları gibi daha çok silahlandılar, Militanları yurt dışına gideceklerine burada kaldılar ve geçmişe nazaran devletinde bu konudaki geçici tolerans durumunu suistimal ederek eskisine nazaran çok çok daha fazla sayıda insanı dağa çıkardılar. Aralarında çoğu 18 yaşı altında çocuklar. Bu bir defa insanlığa karşı işlenmliş bir suç. Bunu yaptı PKK" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ