Demirtaş: HDP kapatılacaksa AKP’nin de kapatılması gerek

Tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş, HDP kapatılacaksa AKP’nin de kapatılması gerektiğini vurguladı. “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi” dedi.Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kapatılma davası ile ilgili, Yeniyaşam gazetesinden Gülcan Dereli ve Hüseyin K. Akçadağ’a açıklamalarda bulundu. “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi. HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir” dedi.


Demirtaş şunları dile getirdi: “Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükumetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir.”

Muhalefetin 5 temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini savunan Demirtaş, bu ilkeleri şöyle sıraladı:

Güçlü temsil ve demokratik yönetim biçimi (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem)

Bağımsız ve tarafsız yargı

Basın, örgütlenme, gösteri, düşünceyi açıklama özgürlüklerinin garanti altına alınması ile serbest seçim

Kamu atamalarında liyakat dışında hiçbir kriterin esas alınmaması

Demokratik ve sivil bir anayasa yapılması ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkılarak toplumsal barışın sağlanması.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ