CHP MYK olağanüstü toplandı

CHP MYK, Anayasa Komisyonu'ndaki tartışmanın ardından olağanüstü toplandı.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, dün Meclis Anayasa Komisyonu’nda AKP’li vekillerin arasında yaşanan tartışmayla ilgili Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un ‘siyasi eşkiyalık’ yaptığını söyledi.

Dün tartışma yaşanmıştı

Dünkü görüşmelerde Altay, anayasa değişiklik teklfinin maddelerinin görüşülmesinde ısrar eden AKP’li vekillere çatarak, “Yaptığınız siyasi eşkiyalıktır, gümrükten mal kaçırma mantığıdır” demişti. AKP Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin ise, Altay’a bağırarak yumruğunu sıraya vurmuştu.


Bunun üzerine CHP’li vekil, “Bana lan deme. Bana mı diyorsun, senin Allah belanı versin” diyerek, masadaki plastik su şişesini Yılmaztekin’e fırlatmıştı. Bunun üzerine AKP’li vekiller Altay’a “Eşkiya sensin” diye seslenmişti.

‘Şentop’un yaptığı çok açık siyasi eşkiyalık’

Meclis’te partisinin genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Altay, Şentop’un komisyon görüşmelerinde kurallara uymadan hareket ettiğini savunarak, “Şentop’a da bir lafım var. Eşkıyalığın sözlükteki tanımı kanun dışılıktır. Kural dışılıktır. Şentop’un dün akşam yaptığı çok açık bir siyasi eşkıyalıktır. CHP’nin bunlara pabuç bırakmasını bekleyenler, pazartesi günü hayal kırıklığı içinde olacaklardır” diye konuştu.

‘Çirkin görüntülerin yaşanmaması için gayret gösterdik’

Komisyonda yaşanan tartışmaları, küfürleşmeleri ve fiziksel sataşmaları ‘hukuksuzluk’ diye niteleyen Altay, “Her türlü hakaret, fiziki üstünlükten kaynaklı her türlü psikolojik ve fiili tacize, yetmedi bununla birlikte küfür ve hakaretlere maruz kalan muhalefet partisi milletvekillerinin dün akşam sergiledikleri tutum; her şeye rağmen sağduyu içerisinde TBMM’de kamuoyunu rahatsız edecek çirkin görüntülerin yaşanmaması konusunda CHP’liler olarak azami gayreti gösterdik” diye devam etti.

Parti olarak anayasa değişiklik teklifini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın takvimine göre görüşülmesine müsaade etmeyeceklerini kaydeden Altay, “Meclis’te muhalefeti fiziki olarak sindirerek, püskürterek, hakaret ederek, böyle bir teklifin yasalaşması kamu vicdanında kabul görmez” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ