Çavuşoğlu: Rejime her türlü desteğe hazırız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, teröristlerin bölgeden temizlenmesi konusunda yaptığı değerlendirmede, 'Bu konuda rejimin yapacağı çalışmaya da biz her türlü siyasi desteği veririz'

Suriye'nin kuzeyindeki teröristleri temizlemek üzere bir yandan askeri hazırlıklar sürerken bir yandan da diplomatik süreç işletiliyor. Türkiye, önceki operasyonlarda olduğu gibi haklı ve meşru gerekçelerini tüm muhataplar ile paylaşıyor.

Terörden temizlenecek bölgelerde kalıcı güvenliğin tesisi içinse çeşitli formüller üzerine görüşmeler yapılıyor. Türkiye bir 'güvenli bölge' oluşturmak isterken, Rusya ve Suriye bu bölgelerin Şam yönetimine teslimini istiyor. Nitekim Barış Pınarı Harekâtı'nda da kullanılan bu formül, o dönem Türkiye'den kabul görmüş ve temizlenen bölgelere Suriye Ordusu girerek güvenliği sağlamıştı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da harekat sırasında, “PKK'nın işgal ettiği bölgelere rejimin gelmesinden rahatsız olmayız.” demişti.

Yeni operasyon öncesinde de benzer bir açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Önceki gün TV100 kanalında Erdoğan Aktaş’ın sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Suriye Hükümeti ile işbirliği mesajı verdi. Çavuşoğlu, daha önce teröristlerin bölgeden temizlenmesi konusunda İran'la görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Bu konuda rejimin (Suriye Hükümeti) yapacağı çalışmaya da biz her türlü siyasi desteği veririz. Rejimin de kendi topraklarında bir terör örgütünü temizlemesi en doğal hakkıdır.” dedi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ