"Bu utanç zincirinin tek sorumlusu AKP”

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Karlov’un ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada Türkiye’nin güven vermediğini savundu. Böke'ye göre yaşananlar ‘utanç zinciri’ ve tek sorumlusu AKP.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

"UTANÇ ZİNCİRİ"

“Türkiye her gün yeni acılara uyanıyor. Diplomatlarını ASALA terör örgütüne kurban vermiş bir ülke olarak Rusya’nın ve Rus halkının acısını derinden hissediyor ve paylaşıyoruz. Suikaste dair yaşananlar bir utanç zinciri. Türkiye kendi ülkesinde kendine emanet edilmiş bir diplomatı koruyamadı. Büyükelçinin katili bir polis. Katilin canlı ele geçirilmesi mümkünken böyle yapılmadı. Soruşturmayı Türkiye’nin sağlıklı yürütebileceğine dair dahi bir güven oluşmuş değil. Rusya kendi ekibini gönderdi. Ortaya çıkan bu utanç zincirinin tek bir sorumlusu var AKP.”


AKP'NİN SURİYE POLİTİKASI İFLAS ETTİ

“Büyükelçilerin öldürülmediği, öldürüldüğü zaman telaşla açıklama yapılması gerekmeyen bir Türkiye hayal ediyoruz” diyerek sözlerine devam eden Böke, Rusya ve İran konsoloslukları önünde yapılan protestolara OHAL olmasına rağmen ‘izin verilmesini’ hatırlattı.

Böke şöyle devam etti: “15 yıl önce Türkiye’de böyle bir polis ve bir ülkenin temsilcilikleri önünde cihat bayrağı açılması mümkün olmazdı. AKP’nin Suriye politikasının iflası dün resmileşti. Dün Rusya, İran, Türkiye arasında imzalanan anlaşma bölge halkları Suriye ve dünya için hayırlı olmuştur. Anlaşma AKP’nin yıkıcı mezhepçi Suriye politikasının başarısızlığa uğradığının açık tescilidir. Altı yıldır Suriye’de rejimi değiştirmeyi hedeflemiş olan AKP siyaseti bugün itibariyle Suriye rejimini ayakta tutmaya söz veren bir konuma gelmiştir. Madem bizim 6 yıl önce söylediğimiz bu değişiklik yapılacaktı neden Türkiye’nin son altı senesini, kısıtlı kaynaklarını, uluslararası saygınlığını, bölgedeki lider ülke olma iddiasını heba ettiniz? Ne uğruna?”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ