Bakanlıktan 81 ilin valisine muhbirlik ve fişleme talimatı

Erdoğan'ın muhtarlara verdiği muhbirlik talimatının ardından, İçişleri Baknalığı da harekete geçti, Bakanlık 81 ilin valisine “Vatandaşla Buluşma” adı altında fişleme ve muhbirlik çalışması talimatı gönderdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatının ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Bakan Süleyman Soylu 81 ilin valisine, muhtarlarla her ay düzenli olarak toplanması talimatı verdi.

Soylu’nun genelgesine göre, muhtarlar ayda iki kere toplantıya alınacak.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatının ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu doğrudan il valilerine, muhtarlarla her ay düzenli olarak toplanması talimatı verdi. Talimata göre önce kaymakamlar, her ay ayrı bir ilçede emniyet müdürü, jandarma komutanı, STK temsilcileri ve muhtarlarla güvenlik toplantıları düzenleyecek. Ardından valiler, sadece muhtarlarla bir araya gelecek. Valiler ayrıca, “halk buluşmaları” adı altında her ay vatandaşlarla da bir araya gelecek. Hazırlanacak değerlendirme raporları her ay Ankara’ya, İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek.

Erdoğan’ın muhtarlara muhbirlik talimatının bir gereği olarak İçişleri Bakanlığı “Muhtar Bilgi Sistemi” kurdu. T.C. kimlik numaraları ile sisteme giren muhtarlar, “ihbar, şikâyet, istek, görüş ve önerilerini” ilgili kuruma aktarabiliyordu. Ancak bu sistemin de yeterli olmadığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı genelge ile ortaya çıktı.


İçişleri Bakanı Soylu, “Vatandaşla Buluşma” başlıklı yazısını il valiliklerine değil, doğrudan “81 il valisi adına” gönderdi. Yazıda Soylu, “Valilerimiz ilde devletin ve hükümetin temsilcisi, il genel idaresinin başı ve mercii konumundadır. Bu sıfatları ile vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini alıp değerlendirmekle görevlidirler. Bu görevlerini yerine getirirken vatandaşlarımızın kendilerine veya ilgili idari birimlere ‘müracaatları beklenmeden’ toplumun tüm kesimlerine daha geniş bir şekilde ulaşılmalıdır” ifadelerini kullandı. Soylu, valilerin başkanlığında, kaymakamlar, il idare şube başkanları ile toplumun farklı kesimlerinin katıldığı düzenli toplantıların yapılmasını, toplantıların da “basına kapalı” olmasını istedi.

Valiler ve kaymakamlar doğrudan vatandaşlarla da bir araya gelecek. İlçe, bölge, mahalle ve köylerde yine her ay düzenlenecek toplantılarda istek, şikâyet ve öneriler alınacak. Her toplantının sonunda değerlendirme raporları hazırlanacak. Toplantıda görüşülen konuların, alınan kararların ve bunların üzerine valinin ya da kaymakamın değerlendirmesi birer sayfalık raporlar halinde her ay bakanlığa gönderilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ