Bahçeli'ye her görevi vermeye hazırız

Devlet Bahçeli'nin olası bir referandumda getirileceği görevi AKP'li vekiller açık etmeye devam ediyor.
AKP'li Mehmet Metiner: Sayın Bahçeli her göreve layıktır, büyük bir devlet sorumluluğu ciddi olan bir siyasetçidir. Cumhurbaşkanlığına da layıktır. Cumhurbaşkanı yardımcılığına da layıktır.

AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Muğla’nın Bodrum ilçesinde  partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Metiner çarpıcı açıklamalarda bulundu. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendilerine büyük destek verdiğini belirten Metiner, “Sayın Bahçeli her göreve layıktır, büyük bir devlet sorumluluğu ciddi olan bir siyasetçidir. Cumhurbaşkanlığına da layıktır. Cumhurbaşkanı yardımcılığına da layıktır” dedi.

Türkiye’de bir süredir gündemde olan başkanlık sistemi ile ilgi de açıklamalarda bulunan Metiner, “Bizim başkanlık sistemi dediğimiz sistem, güçlü bir Cumhurbaşkanlığı sistemidir. Yani yönetimin tekleştirildiği, bir siyasal modelden bahsediyoruz. Biz rejim değiştirmiyoruz, hükümet sistemimizi değiştiriyoruz. Yani başbakanlığı aradan çıkartıyoruz sadece. Yürütme, yasama, yargı birbirinden bağımsız ama birbirini de aynı zamanda denetleyen kuvvetler ayrılığına dayalı bir yeni model getiriyoruz.  Cumhurbaşkanlığı yetkileri de çok da demokratik bir zemine çekiliyor mevcut anayasaya göre cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu yok ama bizim şu an MHP ile birlikte getirdiğimiz hükümet değişikliğinde cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu var. Biz Cumhurbaşkanı seçiyoruz, kral seçmiyoruz, padişah seçmiyoruz.” diye konuştu.


BAHÇELİ ERDOĞAN'IN YARDIMCISI OLACAK
AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz de kısa süre önce benzer bir açıklama yapmış ve "İnşallah bu değişiklik referandumdan olumlu oyu alacak ve Cumhurbaşkanımız yeni sistemde Cumhurbaşkanı, Devlet Bahçeli de yardımcısı olacak” demişti. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ