Bahçeli 'muhalefet'te olduğunu hatırladı

son dönemde AKP ile yan yana yürüyen ​MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rus uçağının El Bab'daki bombardımanı sonucu 4 askerin şehit edilmesine ilişkin olarak hükumete çağrıda bulundu.
Bahçeli, "24 Kasım'da bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında kriz çıkmıştı. Rusya kıyametler koparmıştı. Şimdi Rusya askerlerimizi şehit ediyor, 'Pardon'la geçiştiriyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Ruslar hukukun ilkelerini hiçe saymaktadır. Rusların amacı nedir. PYD'nin Moskova'da ofis açmasına izin veren Ruslar, ülkemizin karşısında husumet odağı olmaya adeta isteklidir. Şehitlerimizin hesabı mutlaka sorulmalıdır" diye konuştu.

Bahçeli'nin açıklamaları şöyle; 

"Rusya askerlerimizi şehit ediyor, 'Pardon'la geçiştiriyor"


"9 Şubat'ta sabah saatlerinde Rusya'ya ait savaş uçağı tarafından IŞİD hedeflerine yönelik yürütülen hava harekatı sırasında askerlerimiz bulunduğu binaya bomba isabet etmiştir. Bundan bir gün önce de El Bab'da 5 evladımızı şehit vermiştik. Daha sonra Rusya, menfur olayın kazaen gerçekleştiğini açıklamış, taziyelerini iletmiştir. Putin, Cumhurbaşkanı'nı arayı baş sağlığında bulunmuştur. Ardından Rusya'dan gelen kafa karıştırıcı mesajlar şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Peskov'un, koordinatların TSK tarafından verildiği yolundaki açıklaması, saldırıya yeni bir boyut kazandırmıştır. Genelkurmay Başkanı da bu açıklamanın ardından beklendiği Rusların tezlerini çürütmüştür. Rusya'nın olayı saptırıp, hava saldırısının sorumluluğu TSK'ya yıkması bir defa komşuluk hukukundan uzak, ahlaken sorunludur. 12 Ocak 2017 tarihinde imzalanan mutabakat çerçevesinde TSK'nın Suriye'de icra ettiği harekata ilişkin bilgiler Ruslarla düzenli olarak paylaşılmaktadır. Rusların iddia ettiği gibi yanlış bilgi verilmesi Türkiye adına mümkün değildir. 24 Kasım'da bir Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında kriz çıkmıştı. Rusya kıyametler koparmıştı. Şimdi Rusya askerlerimizi şehit ediyor, Pardon'la geçiştiriyor. Bu yanlıştır, ayıptır. Ruslar hukukun ilkelerini hiçe saymaktadır. Rusların amacı nedir. Türkiye'nin alttan alması, bir şey olmamış gibi davranması nasıl beklenmektedir. PYD'nin Moskova'da ofis açmasına izin veren Ruslar, ülkemizin karşısında husumet odağı olmaya adeta isteklidir. Şehitlerimizin hesabı mutlaka sorulmalıdır.

"İkaz ediyor, herkesi uyarıyorum. Bu coğrafyada ilelebet yaşamanın sırrı 'Aman sorun çıkmasın' diye uğraşmak değil, sorunların üzerine gitmektir. Hamd olsun hiç kimseden eksik kalır yanımız yoktur. Çekinecek, utanacak, kaçacak karakterimiz yoktur. Eğer korksaydık, kaçmayı deneseydik ne bin yıldır bu topraklara vatan mührü vurulabilir, ne de bağımsızlığı kendimize değişmez kader yapabilirdik. Ateş ancak düştüğü yeri yakacaktır, Türkiye'nin hafife almanın sonuçlarına yeri gelirse katlanmak durumunda kalacaklardır. Türkiye'nin onuru yere düşürülemez.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ