Anayasa Komisyonu’nda kavga! Sular havada uçuştu

Meclis Anayasa Komisyonu'nda AKP'nin maddelerinin görüşmelerine geçilmesi önergesi sonrasında tartışma çıktı. Tansiyon yükseldi, milletvekilleri birbirine su bardakları fırlattı.

TBMM Anayasa Komisyonunda AKP milletvekilleri anayasa değişikliği teklifi üzerinde genel görüşmelerinin tamamladığı yönünde önerge verdi. Önergenin oylanması üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz almak istedi. Söz verilmemesi üzerine CHP milletvekilleri ayağa kalktı. Altay, Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’a yönelik, “Eşkıyalık yapma. Söz istiyorum. Ne yapıyorsun” demesi üzerine tartışma yaşandı. AKP milletvekillerinin kifayet-i müzakere önergesi vermesi üzerine konuşan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “130'dan fazla vekil kayıtlıyken 20'nci vekilde ‘Bu kadar yeter' deyip önerge verdiler. Önerge üzerinde söz almak istediğimiz halde içtüzüğe aykırı olarak bize söz dahi vermeden oldubittiye getirerek ‘Kabul edenler-etmeyenler' deyip bunu geçirdiler ve görüşme yapmamızı engellediler” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop Başkanlığında toplandı. AKP milletvekillerinin teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanarak maddelere geçilmesine ilişkin verdiği kifayet-i müzakere önergesi CHP'li vekiller tarafından tepki gördü. Komisyonda tansiyon yükselirken AKP ve CHP'li milletvekilleri birbirlerine plastik su bardakları fırlattı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise AKP milletvekillerinin küfür ettiğini söyledi.


“KİMİ KAST ETTİĞİMİ KAST ETTİKLERİM BİLİR”

Toplantıda konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, “Sayın Başbakan'ın söylediği bir şey vardı, ‘Rejim meselesi 1923'te bitti' diye. Çok doğru Sayın Başbakan çok doğru bir şey söyledi de sizin içinizde kimilerinin rejimle meselesi bitmedi” şeklindeki sözlerine AKP milletvekilleri itiraz edince, CHP'li Altay, “Benim kimi kast ettiğimi kast ettiklerim bilir. Bunlardan kastım, bu partide toplumca da bilinen Cumhuriyetin laik niteliğine, sosyal hukuk devleti olma özelliğine, bir parça da Atatürk'ün bu millete çizdiği istikametle sorunu olanlardan bahsediyorum. Onları kast ediyorum” dedi.

“BÖYLE BİR YETKİYİ KİM ALIRSA ALSIN ONDAN SADECE BİR DİKTATÖR OLUR”

CHP'li Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yürütme yetkisi bir gruba verilir. Ama yürütme yetkisini siz ‘Bir kişiye halk tarafından verdirelim' Kemal Kılıçdaroğlu da, Devlet Bahçeli de, Selahattin Demirtaş da olabilir, kim olursa olur. Siz bunu istiyorsunuz. Bu yanlıştır. Daha önce de söyledim gene söylüyorum böyle bir yetkiyi kim alırsa alsın ondan sadece bir diktatör olur. Dünyanın pür nurlu, ak yüzlü bir adamını bulsanız, yani kutsanmış birini bulsanız, bu yetkiyi ona verseniz, ondan da olsa olsa diktatör olur. Bir oldubitti ile buradan bir şey götürmeye, yasalaştırmaya çalışmayın bundan size de bir hayır gelmez memlekete de bir hayır gelmez.”

“BU CUMHURİYET 2-3 SAATTE MASA BAŞINDA KURULMADI”

Komisyondaki tartışmalar üzerine değerlendirmelerde bulunan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Meclis'teki bütün partilerden milletvekilleri bu teklif üzerinde konuşmak istemişlerdi ama 130'dan fazla vekil kayıtlıyken 20'nci vekilde ‘Bu kadar yeter' deyip önerge verdiler. Önerge üzerinde söz almak istediğimiz halde içtüzüğe aykırı olarak bize söz dahi vermeden oldubittiye getirerek ‘Kabul edenler-etmeyenler' deyip bunu geçirdiler ve görüşme yapmamızı engellediler. Bu Cumhuriyet 2-3 saatte masa başında kurulmadı bu yöntemi doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.  
ANKA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ