Anayasa değişikliği teklifinde ilk 4 madde kabul edildi

TBMM'de anayasa değişikliği teklifinin 4. maddesi kabul edildi.
TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişiklik teklifinin 2. turunda birinci madde 345 oyla kabul edildi. 140 red oyunun kullanıldığı oylamada bir milletvekili de boş oy kullandı. TBMM'de anayasa değişikliği teklifinin milletvekili sayısının 600'e çıkarılması öngörülen 2. maddesi de 485 milletvekilinin katıldığı oylamada 342 oy ile kabul edildi. 139 hayır oyunun kullanıldığı oylamadan 4 boş oy çıktı. 

TBMM'de milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmesini öngören 3. madde de 342 oyla kabul edildi.  137 ret, 3  boş oyun kullanıldığı oylamada 3 oy geçesiz sayıldı. 

Anayasa değişikliğinin 2. turunda 4. madde kabul edildi
El ele fotoğraf için açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün oy kullandıkları sırada çekilen samimi fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu. Fotoğrafa ilişkin açıklama yapan Gök, “Ben Sayın Bakan’ı açık oy kullanmaması konusunda uyardım. O da gelip benim elimi tuttu, ‘benim ne oy kullanacağımı bilmiyor musun” dedi” ifadelerini kullandı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Gök, fotoğrafın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu oy vermek üzere kabine götürdükten hemen sonra çekildiğini anlattı. Yan kabinde de Adalet Bakanı Bozdağ’ın oy kullandığını söyleyen Gök, oyları kutuya atmaya giderken, Bozdağ’ı’ “açık oy kullanmaması konusunda uyardığını” söyledi. Gök şöyle konuştu:

“Ben kendisine (Bekir Bozdağ) ‘sayın Bakan lütfen açık oy kullanmayın’ dedim. Kendisini ‘Açık oy kullanmak yanlış bir uygulama. Siz bir Bakan olarak böyle yaparsanız, herkes bu yanlışı yapar’ diye uyardım. Kendisi de bana dönüp, “Levent benim nasıl oy kullandığımı bilmiyor musun?’ dedi, o sırada da elimi tuttu. Tüm olay Genel Başkanımızın önünde oldu. Tam arkamda da Sayın Kılıçdaroğlu duruyordu” dedi.

 
İlk madde için usul tartışması 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ikinci tur görüşmeleri bugün saat 14:00'te başladı. Gergin bir ortamda geçen TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik teklifinin ikinci turun birinci maddesi oylamasına bakanlara vekalet oy ve tutuklu milletvekilleri ile anayasaya aykırılık önergeleri tartışmaları damgasını vurdu.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Eş başkanlarımız ve milletvekillerimiz oylamada buraya getirilsin oylarını kullansınlar sonra tekrar cezaevine götürebilirsiniz” önerisini yaptı. Ardından HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, tutuklu HDP'li milletvekillerinin TBMM'de getirilerek oy kullanmaları gerektiğini savunarak itiraz etti. Bunun TBMM Başkanlığı'nın yetkisinde olduğunu savunana Yıldırım ile TBMM Başkanvekili Bahçekapılı arasında kısa süreli tartışma yaşandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ