AKP'yi askıya almayı oylayacaklar

Avrupa Muhafazakar ve Demokratlar İttifakı, AKP'nin üyeliğini oylayacak.
AKP'nin üyesi olduğu Avrupa Muhafazakarlar ve Demokratlar İttifakı grubu, AKP'nin üyeliğini askıya almak için oylama yapacak.

AKP'nin, Avrupa Muhafazakarlar ve Demokratlar İttifakı (ACRE) üyeliği tehlikede. Hürriyet'ten Güven Özalp'in haberine göre, son dönemde Türkiye’de yaşanan gelişmeler nedeniyle ACRE içinde AKP’nin üyeliğinin askıya alınmasına yönelik eğilim güçlendi.

AKP'nin Avrupa’daki "siyasi ailesi" olarak değerlendirilen ACRE’nin Avrupa Parlamentosu (AP) kanadı olan Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) Grubu içindeki rahatsızlığın üst düzeye çıkması nedeniyle çarşamba günü oylama yapılacak. Oylamada, AKP'nin ACRE üyeliğinin askıya alınıp alınmayacağına karar verilecek.


Askıya alma talebi ilk kez ECR üyesi 11 parlamenter tarafından 16 Eylül’de ACRE Yönetim Kurulu’na yapılan başvuruyla gündeme getirildi. Bu talep üzerine ACRE heyetleri Türkiye’ye iki kez ziyarette bulunarak aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski AB Bakanı ve Başmüzakereci, AKP İstanbul milletvekili Volkan Bozkır ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in de bulunduğu isimlerle görüştü. Ziyaretler sonunda hazırlanan raporlarda, AKP’nin üyeliğinin askıya alınması talebine destek verildi.

Bunun üzerine konunun 1 Şubat’ta yapılacak ACRE Konsey Toplantısı’nda ele alınmasına karar verildi. Bu çerçevede Bozkır başkanlığındaki bir heyet ACRE toplantısına katılarak Türkiye’deki gelişmelere ilişkin bilgilendirme yapacak ve olası sorulara yanıt verecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ