Tam olarak Kenan Evren uygulaması

Bakan hoşuna gitmeyen haber yapan gazeteyi dağıtılmadan toplattı. 12 Eylül'de aynısını Kenan Evren yapıyordu.
12 Eylül döneminde Kenan Evren ve ilgili komutanlar, gazetelerde çıkacak haberleri önceden görür, beğenmedikleri haber yapan gazete olursa, matbaada el koydurtarak dağıtılmasını engellerdi. 12 Eylül darbecilerinin yaptığı uygulamanın aynısı OHAL Türkiyesinde AKP'li bakan tarafından yapıldı. 

OHAL sürecinde mahkeme kararı olmadan yayın durdurma uygulamasının en çarpıcı örneklerinden biri Kayseri’de yaşandı. Çevre Bakanı Özhaseki’nin ortağı olduğu şirketle ilgili manşeti atan yerel gazete dağıtılmadan toplatıldı.

Kayseri Deniz Postası adlı yerel gazete, “Skandal... Zehirli atıkları doğaya gömdüler, bakan böyle yaparsa” manşeti nedeniyle toplatıldı. Gazeteye dağıtımı yapılmadan sabaha karşı baskın düzenlendi. Haberde, zehirli atıklarının doğaya gömüldüğü, söz konusu şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ortağı olduğu belirtildi.


Savcılık belgesine göre; şirket yöneticisi Aytekin Aydemir karakola giderek, maden ocağı sahibi olduğunu, bu maden ocağı ile ilgili Kayseri Deniz Postası’nın asılsız, olumsuz ve hakaret ile iftira içeren haberler yaptığını, söz konusu haberin ise 8 Aralık günü çıkacağını duyduğunu, gece 03.00 sıralarında Basın İlan Kurulu resmi sitesinde gazetenin başlığını gördüğünü belirtti. Aydemir, bu nedenlerle gazetenin basımının durdurulmasını, basılmış ise toplatılmasını, habere yayın yasağı konmasını, yazılı, görsel ve sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanmasını talep etti.

Suç eşyası: Gazete

Talep üzerine savcı Selim Tan imzasıyla “Şüphelinin yakalanması ve suçun iz, eser, emare veya delillerin elde edilmesi amacıyla gecikmesinde sakınca bulunduğundan arama yapılmasına, bulunacak suç eşyası Kayseri Deniz Postası adlı 8 Aralık 2016 tarihli gazeteye el konulmasına karar verildi” denildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ise şunları kaydetti: “Bahsi geçen firmanın üretim prosesinde zararlı atık içeren herhangi bir çıktının olmadığı bilgisi de kesindir. Asla zehirli bir atık çıkmamaktadır. Yüzde yüz geri dönüşümlü bir tesistir. Babamdan miras kalan yüzde 3.3’lük bir hissem var. Ve şayet zehirli bir atık ile çevre kirletilmiş ise buradan ilan ediyorum ki; yüzde 3.3 olan hissemi CHP’nin gösterdiği yere bağışlayacağım.”

‘Bakan için jet hızı’

Toplatma kararının ardından CHP milletvekilleri Gürsel Tekin, Enis Berberoğlu, Zülfikar İnönü Tümer, Aydın Uslupehlivan ve Çetin Arık gazeteyi ziyaret etti. Gürsel Tekin, “Çevreyi korumakla yükümlü Çevre ve Şehircilik Bakanı, çevreyi darmadağın etmiş. O saatte dahi savcı-hâkim bulmak mümkün değilken, nasıl oluyor da o saatte nöbetçi hâkim-savcı bekliyor” dedi. Enis Berberoğlu ise, “Sayın savcı sabaha karşı 2’de nasıl kanaat getirdi, bu haber baştan sona yalan, iftira diye” sorusunu yöneltti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ