"MİT haberi" davasında tahliye

Libya’da şehit olan MİT personeli haberini yapan gazeteciler, 3 yıl 9 ay ile 4 yıl 8 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı. Açıklanan kararın ardından tutuklu 3 gazeteci tahliye edildi.

Libya’da şehit olan MİT personelinin cenaze haberi nedeniyle açılan davada, tutuklu yargılanan Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Manisa muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 2. kez hakim karşısına çıktı. 24 Haziran’da yapılan davanın ilk duruşmasında Oda TV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Keser ve Haber Müdürü Ferhat Çelik, 4 aylık tutukluluğun ardından tahliye edilmişti.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI


Mahkemenin sanıklar hakkında verdiği karara göre; Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç, istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi. Aydın Keser, Ferhat Çelik, Murat Ağırel ise aynı suçtan 4 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci, MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini ifşa etme suçundan beraat etti.

Murat Ağırel, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Hülya Kılınç, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Eren Ekinci “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçlamasından beraat etti.

ERK ACARER’İN DOSYASI AYRILDI

Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’in adli kontrol uygulamaları kaldırılırken, aynı davada yargılanan Erk Acarer’in dosyası ise başka bir esas numarasına kaydedilerek ayrıldı.

TUTUKLU SANIKLAR HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Mahkeme kararın açıklanmasının ardından tutuklu sanıklar Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel’in tahliyesine karar verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ