"İktidar medyası, Anadolu ajansı ve İletişim Başkanlığı’ndan onay bekledi"

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, iktidar medyasının 'onaylanmış' haberleri yayınlamasından dolayı Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın istifa haberini veremediğini iddia etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yapılan istifa paylaşımıyla ilgili ana akım medyayı eleştiren medya ombudsmanı Faruk Bildirici, iktidar medyasının Anadolu Ajansı veya İletişim Başkanlığı’ndan gelmeyen haberleri almadığını belirtti.

"ALBAYRAK’IN FOTOĞRAFLARINA BİLE ÖZEL ÖNEM VERİLİRDİ"


İktidar medyasının ‘onaylanmış’ haberleri yayınlamasından dolayı Albayrak’ın istifa haberini veremediğini belirten Bildirici, Albayrak’ın fotoğraflarına bile ayrı bir özen gösterildiğine dikkat çekti: “Gülümseyen, güvenli ifadeler içeren fotoğrafları tercih ediliyordu. Aksi halde bu nedenle bile uyarı gelebiliyordu. Yaygın medyanın gazetelerinin, internet sitelerinin ve televizyonlarının dün akşam Berat Albayrak’ın istifası önce Instagram, ardından Twitter’a düşmesinden sonra yaşananların temel nedeni buydu.”

MB YENİ BAŞKANI AĞBAL İLE ALBAYRAK ÇEKİŞMESİ 

Merkez Bankası’na yeni atanan Naci Ağbal’la Albayrak’ın çekişmeli olduğu haberlerine de değinen Bildirici, “Anladığım kadarıyla Albayrak ve Ağbal arasındaki çekişme, ekonomi yazar ve muhabirleri tarafından önceden biliniyordu. Kavganın zirveye çıkması onlar için çok da sürpriz olmamıştı. Ama burada bir gazetecilik sorunu var; gördüğüm kadarıyla bunlar yazılmadı. Albayrak ve Ağbal arasındaki anlaşmazlık geniş biçimde medyaya yansımadı. O yüzden de Albayrak’ın istifası, -tıpkı AKP içindeki kavgaların bilinip de yazılmaması gibi- dışarıdan bakan ve o kavgayı bilmeyenler için beklenmedik bir gelişme. Gazetecilik bu ülkede görevini yapsaydı, Albayrak’ın istifası bu kadar büyük bir sürpriz olmazdı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ