'Editör savcı’ 15 yıl istedi: Spor, magazinsel ve doğa olayları haberleri yapmıyorlar

Van'da iki köylünün helikopterden atıldıkları iddiasını haberleştirdikten sonra, 9 Ekim’de tutuklanan 4 gazeteci hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Van'da iki köylünün  helikopterden atıldığı iddialarını  haberleştirdikten sonra 9 Ekim’de tutuklanan Mezopotamya Haber Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abı, gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Zeynep Durgut hakkındaki soruşturma tamamlandı. 

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlaması yöneltilen gazetecilerin 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.


"SPOR, MAGAZİNSEL VE DOĞA OLAYLARI HABERLERİ YAPMIYORLAR"

14 sayfalık iddianamede, PKK ve KCK’nın kuruluşu ve amaçlarını ayrıntılı olarak anlatan savcı, tutuklu gazetecilerin KCK sözleşmesinde geçen Basın Komitesi’ne bağlı kuruluşlarda çalıştıklarını iddia etti. İddianamede yer alan İstihbarat Şube Müdürlüğü raporunda, Mezopotamya Ajansı, Sterk TV, Jinnews ve Yeni Yaşam gazetesinin, PKK’nın Basın Komitesine bağlı hiyerarşik yapıda bulundukları, çalışanların da komitenin talimatları ile hareket ettikleri iddiasına yer verildi. Raporda, bu yayın organlarının, PKK eylemlerini desteklemeye, halkı galeyana getirmeye, devlet aleyhinde algı oluşturma, devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmaya, devlet büyüklerini ve kurumlarını aşağılamaya yönelik provakatif içerikli yayınlar yaptıkları yönünde istihbari bilgiler alındığına dikkat çekildi.

İddianamede, bu yayın organlarında çok sayıda PKK/KCK propagandası içeren, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, devletin ve kurumlarının aleyhine haberler yapıldığını belirten savcı, normal şekilde spor, magazinsel veya doğa olaylarının haberleştirilmediğini kaydetti.

"ŞÜPHELİ KENDİNİ GAZETECİ OLARAK TANITTI"

İddianamede gazetecilerin  evlerine yapılan operasyonda  ele geçirilen materyallere de yer verildi. Gazeteci Adnan Bilen'in dijital materyallerinde Abdullah Öcalan ve PKK flamasının bulunduğunu ifade eden savcı, ajandasında ise bir suç unsuruna rastlanmadığını kaydetti. İddianamede, Bilen’in teknik takibe takılan konuşmalarında, haber yapmak için görüşme gerçekleştirirken kendini Mezopotamya Haber Ajansı’nda gazeteci olarak tanıttığının tespit edildiği de yer aldı.

BASIN KARTI SUÇ DELİLİ SAYILDI

İddianameyi hazırlayan savcı, gazeteci Şehriban Abı’nın evinde yapılan aramada ele geçirilen çalıştığı ajansın basın kartını da suç delili olarak saydı. Savcı, Abı’nın da diğer gazeteciler gibi haber kaynaklarıyla konuşurken kendini Jin News Haber muhabiri olarak tanıttığını belirtti. İddianamenin değerlendirme bölümünde şu ifadeler yer aldı, “Ele geçen 3 basın kartının Jinnews isimli ajansa ait olduğu, şüphelinin burada muhabir olarak görev yaptığının anlaşıldığı…”

İddianamenin Cemil Uğur hakkındaki bölümünde ise dijital materyallerinin incelenmesinde çok sayıda örgüt propagandası içerikli haber bağlantıları olduğu ifade edildi. Uğur’un, hasta tutuklu Ergin Aktaş ile ilgili ağabeyi Mahir Aktaş’la yaptığı görüşme de suç delilleri arasında yer aldı. İddianamede, Cemil Uğur’un siyasi veya adli fark etmeksizin tüm hasta tutukluların serbest bırakılması şeklinde röportaj yaptığının tespit edildiği ifade edildi.

SAVCI: PARALEL BİR DEVLET OLUŞTURULMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPIYORLAR

İddianamenin değerlendirme kısmında, ele geçirilen tüm verilerin PKK, Abdullah Öcalan, örgüt mensupları ve örgütün eylemlerini meşru gösterir nitelikte propaganda içerikli oldukları belirtildi. Gazetecilerin PKK lehine haberler yapmak ve haberleri gazete halinde dağıtmak için birbirleri ile görüşme halinde olduklarını belirten savcı, şüphelilerin örgütsel hiyerarşi içerisinde birbirlerine talimat ve rapor verdiklerini iddia etti. Mezopotamya Haber Ajansı, Jin News ve Yeni Yaşam Gazetesi’nin KCK sözleşmesine göre paralel bir devlet oluşturulmasına yönelik çalışmalar yaptığını belirten savcı, şüphelilerin örgütün hiyerarşik yapısı içinde yer alarak örgüt adına faaliyetlerde bulunduğunu belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ