Dün tehdit bugün ceza!

RTÜK, İçişleri Bakanlığının Musa Orhan olayı yüzünden hedef gösterdiği TELE 1 televizyonuna, yayınladığı Evrensel gazetesi reklamlarındaki PKK bayrakları yüzünden idari para cezası verdi.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın hazırladığı TELE 1 raporu, bugün Üst Kurul’da görüşüldü.

Raporda TELE 1 televizyonuna, yayınladığı Evrensel gazetesinin terör unsurları içeren reklam filmi yüzünden, cezai müeyyide teklifi değerlendirildi.

KURUL KANALI ÜST SINIRDAN CEZALANDIRDI


Uzman raporuna göre; reklam filminde, bir kız çocuğunun kırmızı, sarı ve yeşil renklerindeki bayrak ve flamaları tuttuğu esnada ekrana ‘bir arada, barış içinde, kardeşçe yaşamak isteyenlerin sesi’ ifadesinin geldiği belirtildi.

Reklamın devamında ise bir mitingden görüntüler verilerek bayrakların ekrana getirildiğine işaret edilen raporda, filmde yer alan PKK’ya ait bayraklar ile terör örgütünün propagandasının yapılmasına aracılık edildiği, bu yapılırken de kardeşlik mesajları kullanılarak masum bir kız çocuğuyla şirin gösterilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Üst Kurul, 6112 sayılı Kanun’un 8’inci maddesinde yer alan ‘Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez’ yayın ilkesinin ihlali nedeniyle TELE 1’e en üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uygulanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

BAKANLIK TEHDİT ETMİŞTİ

Tecavüz ettiği İpek Er’in ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliyesi sonrası eleştirel haberler yapan TELE 1 televizyonu, İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamayla hedef gösterilmişti. Yapılan açıklamada, ”Bu acı olaydan siyasi bir rant devşirmeyi, kurumlarımızı ve adalet sistemimizi yıpratmayı hedefleyen TELE 1 adlı TV kanalının yanı sıra gayri ahlaki iftiraları atan terör örgütüne müzahir basın-yayın organları hakkında gerekli tüm yasal işlemler başlatılacaktır” ifadeleri kullanılmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ