Basın Konseyi: Halkın haber alma hakkının ağır ihlali yaşanmıştır

Olay TV’nin kapanmasının arkasında iktidarın ifade ve basın özgürlüğüne ağır müdahalesi olduğunu vurgulayan Basın Konseyi’nden yapılan açıklamada “Halkın haber alma hakkının ağır ihlali yaşanmıştır” denildi.

Yayın hayatı 26 gün süren Olay TV’nin kapanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Kanalın baskılar sonucu kapandığı iddiası, iktidarın medyada kurduğu tahakkümü akıllara getirdi.


Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, kanalın kapanmasına yönelik açıklamasında kanalın ortağı iş insanı Cavit Çağlar’ın iktidar tarafından yapılan yoğun baskıya işaret ettiğini söyledi.

Çağlar ise “Yeni bir ekiple tekrar başlayabilirim” derken, Olay TV’nin başına getirilmek istendiği iddiaları ile gündeme gelen Taha Dağlı, kendisini kanala Çağlar’ın davet ettiğini öne sürdü.

Dağlı, Çağlar’ın ‘bir nevi kandırıldığını söylediğini’ de iddia etti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE

“Olay TV’nin kapanma görüntülerini büyük bir hüzün ve isyanla izledik” diyen Basın Konseyi de konuya ilişkin açıklama yayımladı.

“Sadece 26 gün yayın yapabilen OLAY TV’nin, gördüğü baskı sonucu yayın hayatına son verdirilmesi, basın tarihimize bir kara leke düşürmüştür” denilen açıklamada, “Medyada ‘tek ses’ isteyen siyasi anlayışın gazabına uğrayarak, yayın hayatından çekilen Olay TV’nin kapanması, ifade ve basın özgürlüğüne ağır bir müdahaledir” değerlendirmesi yapıldı.

KORKU VE YILDIRMA POLİTİKASI

Basın Konseyi’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Kanal yöneticileri, kapanış yayınında iktidar müdahalesini açıkça dile getirmiştir. Ekranın karartılmasıyla işsiz kalan 180 basın emekçisi için de üzüntümüz katlanmıştır. Olay TV’nin baskıyla editoryal ekibinin değiştirilme çabaları ile yıldırma ve korku salındığı açıkça ortadadır. Bu hem Anayasa teminatı altında olan ifade ve basın özgürlüğünün; hem halkın haber alma hakkının çok ağır ihlalidir, en kaba sansürdür. Olay TV olayı, Türk medyasına uygulanan baskının ve yıldırmanın son örneğidir. Her kesime eşit mesafede, iyi niyetle, kutuplaşmayı aşma azmiyle, basın ilkelerini gözeterek yola çıkan OLAY TV’nin tüm çalışanlarını sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.”

'KAYYUM' YÖNETİCİ İDDİASI

İstanbul Milletvekili Ahmet Şık kapatma kararının Cavit Çağlar’ın tehdit edilmesiyle ilgili olduğunu yazmış, “Cavit Çağlar, TMSF eliyle şirketlerine el konulmakla tehdit edildi” demişti.

“Saray Rejimine rüştünü ispatlamış bazı Kanal 7 çalışanları, Saray görevlilerince televizyon kanalına yönetici olarak atanmak istendi” diyen Şık, “Çeşitli haber sitelerinde de “kayyım” olarak getirilmek istenen kişinin ismi Kanal 7 Sorumlu Müdürü Mustafa Taha Dağlı olarak telaffuz edildi” demişti.

Şık, Çağlar’ın kendisine iletilen talepleri kabul ettiğini ancak ortağı Hüseyin Köksal’ın bunu reddettiğini iddia etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ