"A Haber ne yayınlıyorsa aynı frekanstan aynısını yayınlasın"

Olay TV'nin kapatılmasıyla ilgili konuşan gazeteci Nevşin Mengü, "Ne İzmir Marşı çalındı ne Mehter Marşı çalındı" diyerek iş insanı Cavit Çağlar'a da tavsiyede bulundu: "A Haber ne yayınlıyorsa aynı frekanstan aynısını yayınlasın."

30 Kasım’da yayına başlayıp 26 gün sonra kapanan Olay TV’yle ilgili tartışmalar devam ediyor.

Kanalın önemli isimlerinden Nevşin Mengü, YouTube kanalında perde arkası gelişmeleri anlattı.


Mengü, Cavit Çağlar’ın kanalda baskı gördüğünü anlattığını ancak kanal kapandıktan sonra kendisinin de yayından rahatsız olduğunu dile getirdiğini kaydeden Mengü, “Hangisi doğru?” diye sordu.

Nevşin Mengü’nün Olay TV’nin kapanmasıyla ilgili anlattıkları şöyle:

"ASIL CAVİT ÇAĞLAR’A BAŞARILAR, BUNDAN SONRA…"

"Öncelikle şunu söyleyeyim, Cavit Çağlar, 'Bursa’da 35 yıl kesintisiz yayın yaptım. Olay TV’nin kapanmasından dolayı çok üzgünüm. Yollarımızı ayırdığımız tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, başarılar diliyorum' demiş. Ben de kendisine başarılar diliyorum, sağ olsun. Asıl kendisine başarılar, bundan sonra…

“RTÜK İZİN VERMİYOR, ASIL SIKINTI ORDA BAŞLIYOR”

Ne oldu? Türkiye’de televizyon açmak için diyelim ki paranız var cebinizde, milyonlarınız var. Diyorsunuz ki ben medyaya yatırım yapacağım, burası büyüyecek, reyting kanalı açacağım. RTÜK’e gidiyorsunuz. RTÜK size lisans vermiyor. Asıl sıkıntı bu. Her şey burda başlıyor. Bu Sözcü gazetesinin de başına geldi. Sözcü gazetesi bir televizyon frekansı aldı, bir yerel frekans, adını değiştirmek istiyor. Bir yıl oldu Sözcü başvuralı, bir yıl. Ve bir yıldır RTÜK bu isim değişikliğini gündemine almıyor. Bu RTÜK 90’lı yıllarda irticai yayınlarla mücadele etmek için kurulmuştu, şimdi acayip bir şeye dönüştü. Burdan ne dersi alıyoruz biliyor musunuz? Devlet nasıl olsa bizim elimizde diye bir odak kendine göre yasalar yapıyor, kendine göre düzenlemeler yapıyor, işler değişiyor, o baskısı yasalar, baskıcı düzenlemeler dönüyor, o yasaları, düzenlemeleri yapanları vuruyor. Demokrasi 101. Vallahi şu 40 senelik hayatım, Türkiye’de demokrasinin neden önemli olduğunu anlamakla geçti. Maalesef. O aşamadayız. Böyle RTÜK diye bir kurumun olması, ne ya Zambiya mı burası. E tabii ki bir kuruluş olur, frenkans mrekans düzenler de böyle bakkal açacak olsan RTÜK’ten izin alıyorsun.

“ÇAĞLAR’IN LİSANSI VARDI, O YÜZDEN ONUNLA ÇIKILDI YOLA”

Hani soruyorsunuz ya 'Vay efendim Cavit Çağlar’a güven olur mu?' diye. Biz de biliyoruz, herhalde. Fakat bir sıkıntı var. RTÜK, kanal açmak istiyorum diyorsunuz, ha bu bizim istediğimiz gibi yayın yapmaz, baş ağrıtır, sana lisans vermiyor. Gündemine bile almıyor başvurunu. Mesele bu. Onun için bir yatırımcı, televizyon kurmak isteyen bir yatırımcı ne yapıyor biliyor musunuz, gidiyor halihazırda mevcut, lisansı olan bir kanal arıyor. Lisansı olsun ki hiç uğraşmayayım diyor. Lisansı olan bir kanal arıyor, mesele bu. Cavit Çağlar o yüzden bu işin içerisinde. Genel Yayın Yönetmenimiz Süleyman Sarılar zaten yayında anlattı. Hüseyin Köksal, bir işadamı, parası var, televizyon açmak istiyor adam. Gitse, sıfırdan televizyon açmaya kalksa RTÜK ohooo bunu ne gündemine alır, ne bilmem ne olur. Para yatırır beklersin. Onun için Cavit Çağlar’la bu işe, aile dostuymuş Cavit Çağlar, bu işe giriyor. Zaten Olay TV var, Cavit Çağlar’ın bir televizyonu var, RTÜK lisansıyla filan uğraşmaya gerek yok, hemen yayına başlanabiliyor diye Cavit Çağlar’la bu yola çıkıldı.

"HDP YANLISI YAYIN YAPILDI DİYORLAR, YALAN"

Evet Cavit Çağlar’ın anladığım kadarıyla en başından beri çekinceleri vardı. Fatih Altaylı’ya o dönem “Yorum yaparsa kulağından tutar atarım”, onu dedi, bunu dedi. Fakat anlaşılan daha sonra Hüseyin Köksal ikna ettiler Cavit beyi, biz habercilik yapacağız diye. Biz hakikatten de habercilik yaptık. Allah aşkına yani. Ben ana haber bültenimde, bu derneklerle ilgili düzenlemeyle ilgili eleştiriler gündeme geldiğinde, ben yayına bu düzenlemeyi hazırlayan AK Parti milletvekili Abdullah beyi yayında ağırladım. Yarım saat anlattı adam, bu yasayı bunun için yaptık, şunun için yaptık diye. Yani yalan söylüyorlar. Bu kanal yok HDP yanlısı yayın yaptı filan. Bunlar yalan, oralara geleceğim.

“ÇAĞLAR KANAL YÖNETİMİNE ‘İLETİŞİM BAŞKANLIĞI BANA KIZIYOR’ DEDİ”

Cavit Çağlar’ın kanalın yönetimine söylediği şey, 'Ya ben çok baskı altındayım, bana baskı yapıyorlar. İletişim Başkanlığı bana kızıyor, aman böyle devam etmesin' Cavit bey, 'Baskı geldi bana' dedi bizim kanalın yönetimine. Şimdi “'Yok efendim bana baskı gelmedi, ben kendim memnun kalmadım' diyor. Hangisi doğru, hangisi yalan? Ben bunu bilemem ama kanalın yönetimine 'Bana baskı var, kadroyu değiştirelim' diyor. Cavit Çağlar bu kadro değişikliğini kendi kendine yaptığını söylüyor.

“ÇAĞLAR, TAHA DAĞLI’YI TANIMAZ, KİM ÖNERDİ ONA?”

Konuşmuş o arkadaşla Taha Dağlı diye bir arkadaş, tanımıyorum, Kanal 7, Ülke TV’de Dış Haberler Müdürlüğü yapmış. Herhalde ondan tanımıyorum. Genelde bu tip kanallarda dış haberler hep ofiste çalışırlar, masa başı, sokaktan muhabirlikten gelenler birbirimizi tanırız. Farklı kanallardan da olsak. Taha Dağlı diyor ki “Cavit Çağlar beni ofisine davet etti, yayından rahatsızım dedi, bir nevi kandırıldığını söyledi” diyor. Şimdi diyor ki Cavit Çağlar ben kendi kendime karar aldım. Yav kendi kendine karar aldıysa Cavit Çağlar nerden tanır Taha Dağlı’yı? Cavit Çağlar yıllardır piyasada olmayan, kenarda takılan bir iş insanı. Yıllardır medyada değil. NTV’yi kurdum diyor. NTV’yi kurduğu zaman Taha Dağlı gazeteci bile değil. Taha Dağlı’yı filan tanımaz Cavit Çağlar. Bir kere burda bir tutarsızlık var. Taha Dağlı, Ahmet Gemici, beş altı kişi daha gelecekmiş onunla beraber. Bunları Cavit Çağlar tanımaz. Bilemiyorum bunu kim önerdi Cavit beye, belki kendisi sormuştur İletişim Başkanlığı’na, 'Kimi getireyim?' diye. Bu da olabilir. Şimdi Cumhurbaşkanlığı İletişim’de çalışanlar da diyorlar ki bizimle hiçbir alakası yok. İsmini vermemi istemez şimdi o bürokrat arkadaş ama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda çalışan arkadaş diyor ki 'Bizimle hiçbir alakası yok bu meselenin. Bizimle alakalı olduğu düşünülmesinden de rahatsızız' diyor. Belki Cavit bey kendi kendine 'Aman bunlar böyle yayıncılık yapıyor, benim başıma iş gelecek' dedi ve bir öneri istedi. Kendi kendine artık İletişim Başkanlığı mı kimse iktidardan tanıdığı kimse belki onlardan bir öneri istemiştir. Hepsi olabilir, bilmiyorum. Cavit Çağlar bir gün doğruyu söylerse öğreniriz.

"VERİN LİSANSIMI DEDİ, BİZ DE VERDİK HADİ BAY BAY DEDİK"

Taha Dağlı, Ahmet Gemici’yi getirmek istiyor kanalın başına, Hüseyin bey de kabul etmiyor. Normal bir yayıncılık yapılmasını istiyorum ben, açılışı mehter marşları filan garip garip şeyler değil de normal bir habercilik yapılmasını istiyorum diyor. Bunun üzerine anlaşamıyorlar. Cavit Çağlar da “O zaman verin benim lisansımı gidin” diyor Türkçesi. Biz de verdik lisansını, “Senin senin olsun, yolun açık olsun, hadi bay bay” dedik, yani ne yapalım.

“DİGİTÜRK, OLAY TV’Yİ PLATFORMA ALMADI, OYALADI”

Şimdi, Hüseyin bey bir şeyler yapacak, kafasında bir şeyler var. Adamcağız medyada yatırımcı olmak istiyor. Boş şans valla, bu devirde izlenmek öyle kolay değil.

Birisi izlenme oranlarını sormuş. Olay TV’nin izlenme oranları çok yüksek değildi. Neden? Çünkü Olay TV Digitürk’e giremedi. Bakın background bilgi anlatıyorum. Çeki filan vesairesi yazıldı Digitürk’e, verildi. Digitürk şu an Katarlılarda, başında 'inşallah brother, maşallah brother', ha bugün ha yarın, ha inşallah, ha maşallah, Digitürk’e çıkamadı. Ne kadar çok platformda olursanız o kadar çok izleniyorsunuz. Oyaladılar Olay TV’yi Digitürk almadı, TV BU biz doluyuz dedi, işin bu tarafları da var. Bir kanal alacaksın, hem RTÜK’ün iznine takılmaman lazım, yoksa geçmiş olsun izin falan vermiyor. Hem de o aldığın kanal Digitürk’te olacak, şurda olacak, burda olacak, kılı kırk yaracaksın.

“HDP MECLİS’TE YASAL PARTİ, ONU DA VERDİK TÜM PARTİLERİ DE. NASIL HDP YANLISI YAYIN OLUYOR?”

Cavit Çağlar diyor ki 'HDP yanlısı yayın yaptılar.' Kim HDP yanlısı yayın yapmış? Orda şunu söylüyorlar: HDP Grup Toplantısı yayınlandı. Biz şöyle bir karar almıştık, Meclis’te grubu olan bütün partilerin toplantısı yayınlanacak. Bakın HDP, adamlar seçilmiş, Meclis’te arkadaşlar. Biz de görüntüleri Meclis TV’den aldık zaten. Devletin meclis TV’si yayınlıyor yahu. Devletin yayınladığı frekanstan aldık, HDP grup toplantısını yayınladık. Cumhurbaşkanı’nın her açıklamasını yayınladık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuştuğu zaman yayınladık, Meclis’teki bütün partilerin grup toplantılarını yayınladık. Böyle bir şey olabilir mi? Ooo HDP yayınladılar. Çok acayip bir şeymiş gibi. Bu parti, HDP, şu an Meclis’te olan, legal bir parti.

Baskıcılık nerde başlıyor biliyor musunuz? Vatandaşların beyninde başlıyor bu. Sanki HDP yayınladılar deyince meşrulaşıyor. Aa evet ya HDP yayınladılarsa tamam. İş oraya götürülüyor. Bütün Meclis’teki partilerin grup toplantıları yayınlandı. HDP yanlısı yayın ne demek? Fatma Şahin çıktı, Ak Partili Belediye Başkanı, çıktı saatlerce konuştu. Bunlar yalan. HDP yayın mayın yapılmadı, normal haber neyse o yapıldı. Bu kadar basit. Kimse için de ne İzmir Marşı çalındı ne Mehter Marşı çalındı. Haber neyse o verildi. Tunç Soyer’i yayına aldık. Sonra Tunç bey, 'Niye Nevşin bu kadar hesap sordu' diye alınmış. Neyse sorduk biz. Kimseyi pohpohlamadık. HDP yanlısı manlısı yayın yapılmadı, ben bunu kesinlikle kabul etmem. Kimse yanlısı bir yayın yapılmadı.

“CAVİT BEY HİÇ UĞRAŞMASIN EKİP GETİRMEKLE, A HABER NE YAYINLIYORSA YAYINLASIN”

Cavit Çağlar diyor ki 'yeni ekip getirip yoluma devam edebilirim.' Aman helali hoş olsun, getirsin yeni ekibi. Muhtemelen yeni ekibi getirdiği zaman Digitürk’te de yayın izni verilir, D-Smart’ta da açılacak. Ne olacak? E böyle 50 tane kanal var, ne izleniyor. Aç sırayla hepsi birbirinin aynısı. Bence Cavit bey hiç öyle yapmasın, hiç uğraşmasın ekip getirmeyle. Alsın A Haber ne yayınlıyorsa, aynı frekanstan yayınlasın, hiç uğraşmasın yeni ekiple falan. Onca millete maaş verecek falan. 'TMSF üzerinden bana baskı yapılmadı' diyor. Bilemiyorum. Kanal içerisinde, yönetimine söylediği şeyler başka"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ