Sürgündeki müzisyen Cavit Murtezaoğlu yoğun bakımda

Siyasi yasakları sebebiyle Türkiye’de sürgün olarak bulunan İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.


Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan Murtezaoğlu, dört gün öce yaptırdığı testlerin pozitif çıkması üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Birgün’ün haberine göre Murtezaoğlu’nun durumu entübe olarak takip ediliyor.

SANATI DEĞİL SÜRGÜNÜ DESTEKLEDİLER


Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan Murtezaoğlu Tebriz’de doğdu. Bakü’de müzik eğitimi aldıktan sonra İran’a dönen sanatçı sanat ve siyaset üzerindeki baskılara rağmen birçok müzikal üretimde bulundu, kitap yazdı.

Tebriz’de müzisyenler sendikası derneğini kurdu. Dernek bir süre sonra baskılar yüzünden askıya alındı. Bu süreçte birçok konseri iptal edilen sanatçı İstanbul’a geldi. Murtezaoğlu, İran’da yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler.” sözleriyle ifade etti.

İstanbul’da müzikal yolculuğuna devam eden sanatçı, “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albümlei; “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitapları yayınladı. Konser ve seminerleri büyük ilgi gören Cavit Murtezaoğlu henüz 58 yaşında…
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ