Sinemadaki bilet krizine bakanlık müdahil oldu

Sinema sektöründeki bilet krizi tırmanırken olaya bakanlık müdahil oldu.


Senelerdir taraflar ve paydaşlar arasında anlaşılamadığı için sürüncemede kalan ve bir türlü çıkartılmayan Sinema Kanunu'yla ilgili teklif üzerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talebi ile yüzde 90 oranında mutabakat sağlandığı ve yasalaşması için Meclis'e gönderildiği belirtiliyor.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre kanun teklifinin, komisyona geldiği haliyle yasalaşması halinde, sinema salonu işletmecileri, izleyici sayısının artırılmasına yönelik kampanya ve toplu satış faaliyetlerini, filmin yapımcısı ve dağıtımcısı arasında yapılacak sözleşmeyle düzenleyecek.


Bilet hasılatları konusunda yaşanan şeffaflık krizine de yasa teklifi çare olacak. Teklife göre, sinema salonu işletmecileri, film gösterimleri ile ilgili bilgileri bakanlığa iletmek üzere belirlenen donanım ve yazılımı işler halde bulundurmakla yükümlü olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'deki tüm salonlarda kullanılması zorunlu olan bir arayüz geliştirerek kullanıma açacak. Bu sayede günlük bilet satış rakamları otomatik olarak gün sonunda sistemden alınarak yapımcı ve dağıtımcıyla paylaşılacak.

Yasa teklifinde, gerekli donanım ve yazılımı işler halde bulundurmayan işletmeye salon başına 50 bin TL para cezası öngörülüyor.

Yılmaz Erdoğan’ın, yeni filmi Organize İşler 2’yi vizyona sokmama kararı almasının ardından ortaya çıkan kavga, karşılıklı açıklamalara sahne oldu. 

Yılmaz Erdoğan’ın yanı sıra Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Mahsun Kırmızıgül’ün de boykot mesajları vermesi sonrası salon işletmecisi Mars Grubu’ndan tartışmayı alevlendiren bir açıklama geldi. Mars Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Aslı Irmak Acar, yapımcıları eleştirirken “Yeni Cem Yılmaz’lar çıkarırız” açıklamasıyla tepkileri üzerine çekti.
Önce Cem Yılmaz, “Terbiyesiz” ifadesini kullanırken ardından Yılmaz Erdoğan ve Şahan Gökbakar’dan da benzer tepkiler geldi. Ancak arada röportajı gerçekleştiren Cengiz Semercioğlu’na da ince göndermeler yapılan mesajlar paylaşılınca Semercioğlu’ndan karşı yazı geldi.
 
Sosyal medya hesaplarından üç ismi mention ederek “Şaka mı bu arkadaşlar?” diye soran Semercioğlu, gazetecilik yaptığını belirterek kendini savundu. 

Konuyu gündeme ilk olarak kendisinin taşıdığının altını çizen Semercioğlu, “Yapımcıların sesini duyurduğum için bana teşekkür edeceğinize, 4. gün Mars’çılara söz verdiğim için beni eleştiriyorsunuz” ifadesini kullandı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ