Oyuncu Birol Ünel yaşamını yitirdi

59 yaşındaki sinema ve tiyatro oyuncusu Birol Ünel bir süredir kanser tedavisi görüyordu.
Fatih Akın’ın yönettiği Duvara Karşı, Temmuz’da ve Aşka Ruhunu Kat gibi filmlerdeki rolleri ile tanınan, Almanya’da da birçok tiyatro oyununda ve filmde yer alan Birol Ünel, 59 yaşında hayata veda etti.

Doğum günü olan 18 Ağustos’ta durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılan Ünel’in ölümünü üzüntüyle karşılayan yönetmen Fatih Akın, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “İçinde beni her zaman etkileyen bir ışık vardı. Işıklar içinde yat!” ifadesini kullandı.

DiasporaTürk’ün, “Babam öldü. Aldık, uçağa koyduk. Herkes geçti kapıdan, bir ben havaalanında kaldım. O gün Berlin’de bir tek ben kalmışım gibi hissettim. Herkes o uçağa binip gitti, bir ben burada kaldım.” sözleriyle ölümünü duyurduğu Birol Ünel, 1961 yılındı Silifke’de doğdu. Ailesi 1968 yılında Almanya’ya göçen Birol Ünel, Bremen’de büyüdü. Almanya’da gençlik dönemlerinde parke döşemeciliği yapan, daha sonra Hannover’e giderek Tiyatro ve Müzik Yüksek Okulu’na kaydolan Ünel’in sinema kariyeri 1987 yılında Yolcu filmiyle başladı.


1992 yılında Berlin Tiyatrosunda Caligula rolüyle ilk rolünü aldı. 2000’de Fatih Akın’ın yönettiği Temmuz’da filminde sinema dünyasında tanınmaya başladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ