Netflix’ten ilginç zamanlamalı mesaj… RTÜK baskısı sürüyor mu?

Geçtiğimiz günlerde Designated Survivor isimli dizinin Fethullah Gülen’i düşünür ve eğitimci olarak tanımlayan bölümünün yayından kaldırılmasının ardından gelen bir twitter mesajı Netflix’e RTÜK baskısının sürdüğünü düşündürdü.
Çevrimiçi yayın yapan platformların da RTÜK denetimine alınmasına dair düzenleme çıktıktan sonra Netflix’in Türkiye’de kalıp kalmayacağı çok tartışılmıştı. Neticede Netflix ülkede kalmayı tercih etse de RTÜK’le ne zaman problem yaşayacağı merak ediliyordu. Olası problemlerin ilk işaretinin Designated Survivor ile verilmesinin hemen ardından Netflix Türkiye resmi hesabından atılan bir twitter paylaşımı zamanlama açısından manidar bulundu.

NETFLİX-RTÜK GERİLİMİ BÜYÜYOR

Ağustos 2019’da yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile online platformlar üzerinde de güç elde eden RTÜK nihayet sansür uygulamalarını devreye soktu. Kiefer Sutherland’ın baş rolde olduğu Designated Survivor dizisinin 15 Kasım 2017’de yani yaklaşık 2,5 yıl önce yayınlanan Family Ties isimli bölümü Türkiye lokasyonundan RTÜK talebi üzerine kaldırıldı.


Bu sansürün üzerinden birkaç gün geçmişken Netflix Türkiye resmi twitter hesabından yapılan bir paylaşım RTÜK baskısını akıllara getirdi. Netflix’in platforma Aralık 2019’da eklediği “ebeveyn kontrolleri”ni Designated Survivor sansüründen sadece birkaç gün sonra yayınlaması platform üzerindeki RTÜK baskısının giderek arttığını düşündürüyor.

AŞK 101’E TEPKİ

Hatırlanacağı üzere Ramazan ayının başlangıcından bir gün önce yayına giren Aşk 101 isimli dizide eşcinsel karakterler olduğu gerekçesiyle sosyal medyada ciddi bir karalama kampanyası başlatılmış hatta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin sözkonusu iddiaların gerçek olması durumunda Netflix’e yaptırım uygulanacağını söylemişti. Dizide sözü edildiği gibi bir karakter çıkmadı ama RTÜK-Netflix gerilimi sürecek gibi görünüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ