'Netflix olayından Yılmaz Erdoğan da rahatsız'

Yapımcı Şükrü Avşar, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı filminin henüz vizyondeyken Netflix'e satılmasına ilişkin olarak ilginç bir iddiayı öne sürdü.
Avşar, "Bu karardan aslında Yılmaz Erdoğan ve BKM'nin de rahatsız olduğunu biliyorum" derken, "Filmin maliyeti çok yüksek olduğu için bir seferlik böyle bir karar aldığını söyledi bana Necati Akpınar" ifadesini kullandı.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık'a konuşan Avşar, filmlerin vizyondayken dijital platformlarda gösterilmesinin sinemanın geleceğini tehlikeye düşürdüğünü savunuyor.

Benzer tekliflerin kendi filmlerine de geldiğini ancak asla kabul etmediğini söyleyen yapımcı, sözlerini şöyle sürdürüyor:


"Filmlerin sinemada seyirci ile buluşurken dijital platformda gösterilmesi sinemanın çöküşüne sebep olur. Biz bunu 1980'lerde de yaşadık. O zaman videolar vardı, dijital platform yerine. Sinemayla birlikte videodan da izlenebiliyordu filmler. İnsanlar sinemaya gitmek yerine filmleri evde videodan izliyorlardı. Seyirci elini, ayağını çekmişti sinemadan. Şimdi de para ve zaman ayırarak sinemaya giden seyirci 'Ben niye bu filmi sinemada izleyeyim ki! Nasıl olsa dijital platformda yayınlanacak' diye düşünerek sinemaya gitmemeye başlar. Sinemadan soğur seyirci. Bunu Türk sinemasına yapmamalıyız. Zaten video döneminde Türk sineması büyük bir çöküntü yaşamıştı."

"Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde vizyondayken başka platformlarda gösterilmez film" diyen Avşar, "Bu karardan aslında Yılmaz Erdoğan ve BKM'nin de rahatsız olduğunu biliyorum. Filmin maliyeti çok yüksek olduğu için bir seferlik böyle bir karar aldığını söyledi bana Necati Akpınar. Eminim onlar da 'Organize İşler: Sazan Sarmalı' filminin daha vizyondayken dijital platformda gösterilmesinin sinema açısından doğru bir karar olmadığının farkındalar. En çok film üreten BKM'nin bundan yine en çok kendisinin zarar göreceğinin bilincinde olduğunu biliyorum" diyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ