Kriz sinemayı da vurdu: son on yılın en kötü sezonu

Ekonomik kriz hayatın her alanında kendini gösteriyor. Sinema da bundan nasibini aldı. 2019’un ilk yarısı sinemaya giden seyirci sayısı bakımından büyük bir düşüşe sahne oldu. Filmlerin yaptığı hasılatta da bir önceki yıla göre büyük bir düşüş söz ko
 Filmlerin yaptığı hasılatta da bir önceki yıla göre büyük bir düşüş söz konusu.


Habertürk sinema yazarı Mehmet Çalışkan’ın yazdığına göre 2019’un ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 11 milyon adet daha az bilet kesildi. %35’e denk gelen bu kayıp 98.526.938 TL’lik hasılat kaybı demek aynı zamanda. Daha önceki en sert düşüş %13’le 2016’da yaşanmıştı.


EKONOMİK PROBLEMLER VE BİLET KRİZİ ETKİLİ OLDU

Tanzim satış çadırlarında haftalarca patates soğan kuyruğuna girilen Türkiye’de yer yer 30 TL’yi aşan sinema biletleri artık lüks görülür oldu. Bir önceki yıla göre her on seyirciden neredeyse dördü sinemaya gitmez oldu. Bu durumun sektörü de olumsuz etkilemesi kaçınılmaz. Yaklaşık 100 milyon TL’lik hasılat kaybının önümüzdeki yıl çekilecek film sayısını nasıl etkileyeceği şimdiden endişe konusu.

Seyirci sayısının azlığında sinemacılarla Mars Entertainment Group (Cinemaximum sinema zinciri) arasında ‘Kampanyalı Bilet’ ve ‘Bilet Payı’ konularında 2019 sezonu öncesinde yaşanan kriz de etkili oldu. Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Mahsun Kırmızıgül gibi gişe filmlerine imza atan isimler Mars Group’a tepki olarak filmlerini gösterimden çektiler. Yılmaz Erdoğan ise Organize İşler 2’nin önce gösterimini erteledi daha sonra da film Netflix’te yer aldı.

Bütün bu gelişmeler bir yandan seyirci sayısını düşürürken diğer yandan da normalde gösterim şansı bulamayacak filmlerin gösterime girmesine yol açarak salonlarda kalite kaybı oluşturdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ