Erdoğan korkusu Topbaş'a dergi kapattırdı

1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi kapatıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Dergideki yapılan adilik ve ahlaksızlıktır" dedi.
stanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş tarafından yayınlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi’ni Erdoğanlı bir duvar yazısına yer vermesi nedeniyle kapattı.

Dergiden sorumlu üç ismin iş akitleri feshedildi ve haklarında suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisini kapattık. Dergideki yapılan adilik ve ahlaksızlıktır” dedi.

YANLARINA KÂR KALMAYACAK


Topbaş, kendisi hakkında çıkan 15 Temmuz’a yönelik iddialar ve dergideki yazıya ilişkin şu açıklamada bulundu:
“İbni Haldun afişlerinde oynama yapmak üzere, bize maledildi bunlar. Nedir bu kadar hedefe koymak, amaç nedir? Ben farklı niyetlerin olduğunu anlıyorum. Siyasi partime de yöneltiyorlar. Bir yerlerde bunlar tezgahlanıyor. Hiç başarılı olamadılar, halkımız zaten bunu takip ediyor.

NASIL TEZGAHLANDIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Hak etmediğimiz yaftalarla yaftalanıyoruz. Birileri bir şey ortaya atıyor, hemen oraya incelemeden üzerine atlanılıyor. Birkaç ay içerisinde yoğunluklu, biz hep işimize baktık. Hiçbir sataşmaya cevap vermemeye özen gösterdim. Dergide çıkan olayın nasıl tezgahlandığını anlamak mümkün değil. Burada “Hedefte başkan olsun, manipülasyonlar yapalım. Güçlü bir yönetim var, burada bir takım aksaklıklar ortaya çıksın, kamuoyu ve iktidarı yıpratacak adımlar atılsın.

YANLARINA KALMAYACAK

Yasal takibini yapacağız. Biz sessiz sakin duruyorsak bir yere kadar bu. Washington’da yaptığım konuşmaları 15 Temmuz gibi yansıtıyorsa birileri, bizi tanımadılar mı? Birileri arkasından koşarak karalama kampanyalarına katılıyorlar. Bazıları bilinçli bazıları farkında olmadan. Sosyal medyayı çalkalandırıyorlar. ‘Bunlar da geçer yahu’ diyorum ama yanlarına kar kalmayacak. Yargı süreçlerini takip edeceğiz.”SEVİYESİZ, SAYGISIZ VE PROVOKATİF…’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kültür AŞ tarafından yayınlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi son sayısındaki akıl ve izandan yoksun içerik sebebiyle kapatılmıştır. Derginin içerikten sorumlu Yayın Koordinatörü, Yazı İşleri Müdürü ve editörünün iş akitleri feshedilmiştir. Seviyesiz, saygısız ve provokatif içerik ile ilgili sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri yer aldı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ