Altan Erkekli: Borçları düşünmekten bıktım

Tek mal varlığının evi olduğunu, onun da hâlâ taksitlerini ödediğini belirten oyuncu Altan Erkekli: Şu borcum bitsin artık. 63 yaşımda, her gece onları düşünmekten bıktım.
Çağan Irmak’ın 23 Kasım’da gösterime girecek yeni filmi ‘Bizi Hatırla’da başrol oynayan Altan Erkekli, oyunculuk hayatını, ailesini ve yaşadığı zorlukları anlattı. Bir süredir BKM projelerinde neden yer almadığı sorusuna, “Geçen Yılmaz’la (Erdoğan) Levent’te karşılaştık. ‘Ya baba çok özledim seni, mutlaka en kısa zamanda görüşelim’ dedi. İkimiz de Beşiktaşlıyız ya, ‘Beni Mustafa Pektemek pozisyonunda bıraktınız. Kadroya giremiyorum’ dedim” yanıtını veren Erkekli,

Hürriyet’ten Cengiz Semerci‘ye konuştu:

Siz de babanız gibi “oğlum keşke oyunculuğu değil de başka bir mesleği seçse” diye düşünüyor musunuz?


– Efe aynı anda hem uluslararası ilişkiler hem de tiyatro bölümünü kazandı. O zaman dedim ki, “Efe çok dikkatli ol, bizim başladığımız yıllardaki gibi şanslı değilsiniz”…

 O yılların farkı neydi?

– 1975 yılında mesleğe başladım. Dolu dolu salonlarda, haftada 16 oyun oynuyordum. O zaman televizyon yoktu. İnsanlar tiyatroya peynir ekmek gibi ihtiyaç duyuyorlardı. Şimdi durum çok farklı. O yüzden Efe’ye “Acı çekeceksin” dedim. “Ben razıyım” deyince kabul ettim.

 Şimdi ne düşünüyorsunuz peki?

-Yolda çevirip “Oğlunuz çok başarılı” diyorlar, çok mutlu oluyorum. Ama ekonomik olarak sıkıntıda. Ben de sıkıntıdayım, o da.

Siz niye sıkıntıdasınız? Bir sürü dizi, film çektiniz…

-Herkes öyle düşünüyor, “O ne yapıyorsun paraları” diyorlar. Ama biz hep kısıtlı bütçeler aldık. Hiç gece hayatım, kumarım olmadı ama yine de birikimim yok. Dün de sayısal loto oynarken bir adam geldi, “Biraz da bize bırakın paraları” dedi.

Sayısal loto mu oynuyorsunuz?

– Evet, hep oynuyorum. (Gülüyor)
 
Hiç tutturdunuz mu peki?

– Bir kere 5 tutturdum. Ama bir gün kazanırsam borçlarımı bitirip geri kalan parayı LÖSEV’e bağışlayacağım. Şu borcum bitsin artık. 63 yaşımda, her gece onları düşünmekten bıktım.

Ev borcunuz mu var?

– Evet, tek evim var, başka hiçbir şeyim de yok zaten.

Meslekte kaçıncı yılınız?

– 43 sene oldu.

Bu kadar senede hiç birikim yapamadınız mı?

– Yapamadık, herhalde biraz da bizim sersemliğimiz yüzünden. Biz hiç para düşünmeyelim, iş yapalım para arkadan gelir dedik. Ama gelmiyordu.

BKM ile aranız açık mı?

– Geçen Yılmaz’la (Erdoğan) Levent’te karşılaştık. “Ya baba çok özledim seni, mutlaka en kısa zamanda görüşelim” dedi.

O kadar film çekiyorlar, kadroda neden siz yoksunuz?

– Ben de Yılmaz’a onu söyledim. İkimiz de Beşiktaşlıyız ya, “Beni Mustafa Pektemek pozisyonunda bıraktınız. Kadroya giremiyorum” dedim.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ