Aktifhaber'den haftasonuna film önerisi

Aktifhaber'in mutlaka izlenmesi gereken filmler kuşağında haftanın film önerisi...
Aktifhaber tarafından oluşturulan "mutlaka izlenmesi gereken filmler" listesinde her Cuma bir filmin duyurusu yapılmaktadır.

Hafta sonu izlemek ve düşünmek için filmlerin duyurusu her cuma yapılacaktır. 

İşte bu haftanın filmi...


YURTTAŞ KANE (CITIZEN KANE)

Yurttaş Kane (Citizen Kane), sinama dünyasının en başarılı yönetmenlerinden Orson Welles’in ilk uzun metrajlı filmidir ve pek çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en iyi eseri olarak görülmektedir.

1941 yılında gösterime giren film özellikle medya, siyaset, zenginleşme üzerine yaptığı eleştirilerle tüm dönemlerde geçerliliğini korumaktadır.

Genç bir gazeteci, Kane’in vefat ettiğinde sarf ettiği son söz olan "Rosebud" isminin anlamını çözmek için, Kane’in yakınlarıyla temas kurarak, bu renkli kişiliğin geçmişine tanık olmamızı sağlamaktadır. Rosebud, filmde eksik olan yapboz parçası görevini üstlenmekte bu sayede filme dedektiflik unsurları eklenmektedir. Orson Welles'in perdeye aktardığı Kane karakterinin, ABD'li medya patronu William Randolph Hearst'le ortak değerlere sahip olması dikkat çekici bir noktadır.


FİLMİN KONUSU

Filmin öyküsü birçok katmandan oluşmaktadır. İktidarın doğası, karakter ve kader ilişkisi gibi kavramsal temaların yanı sıra "Amerikan rüyası" kamuoyu, siyaset, medya ve halkla ilişkiler gibi artık gündelik yaşamın biçimlendirici güçleri olan "modern yaşamın olguları" ve aralarındaki ilişkiler, bu olguların henüz yeni ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda yaşamış, dönemin Donald Trump'ı, William Randolph Hearst 'ın (1863-1951) yaşamı üzerinden anlatılmaktadır.

Bu bireysel hikâye aynı zamanda mükemmelliyetçiliğin, otoriter yönetimin (hard pazarlamanın), hazin sonuçlarını da göstermektedir. Daha sonraları, Orson Well'in mükemmel bir film yapma konusundaki zorlayıcı çabalarının olumsuz sonuçlarını kendi hayatı ve sinema kariyeri üzerinde yaşadığı söylense de bu film hala gelmiş geçmiş en mükemmel filmler listesinde yer almaya devam ediyor.

Film, 1942 yılında 9 dalda Akademi Ödülleri'ne (Oscar) aday gösterilmiş; en iyi senaryo dalında ödül almayı başarmıştır.

"Yurttaş Kane", 1989 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
 
İyi seyirler...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ