50 bin sanat eseri çevrimiçi

Salvador Dali, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Rembrandt başta olmak üzere pek çok sanatçının eserlerinin yüksek çözünürlükteki hallerine ücretsiz erişim sağlanabiliyor.The Bedroom Date, 1889 - Vincent van GoghŞikago Sanat Enstitüsü, elli bini aşkın sanat eserini yüksek çözünürlüklü haliyle internette erişime açtı.


Salvador Dali, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Rembrandt başta olmak üzere pek çok sanatçının eserlerinin yüksek çözünürlükteki hallerine ücretsiz erişim sağlanabiliyor. Arşinde detaylarını yakından görebilme imkânı bulunan 52 bin 446 adet sanat eseri yer alıyor.

Kültür Servisi’nin bildirdiğine göre, bu çalışma enstitünün internet sayfasının yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında gerçekleşti. Uzun zamandır birçok kuruluş benzer nedenlerle arşivini internet üzerinden erişime açıyor.

Metropolitan Sanat Müzesi, koleksiyonundaki eserlerin büyük bölümünü Şubat 2017’de hem akademik hem de ticari amaçlar için erişime açmıştı. Sadece altı ay içinde müze çarpıcı sonuçlara ulaştı: Müzenin web sitesi, görüntü yüklemelerinde yüzde 64’lük bir artış gördü ve koleksiyona erişim trafiğinde yüzde 17’lik artış yaşandı. Ayrıca, kullanıcıların görüntüleri yüklemek için siteye beş kat daha fazla zaman harcadıkları bildirildi.

Eserlere ulaşmak için tıklayınız...

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ