18 ay sonra: İnsanlık tarihini değiştiren tapınak Göbeklitepe ziyarete açıldı

1995’te başlayan kazılar sonucunda ortaya çıkan ve bilinen insanlık tarihini değiştirerek dünyanın ilk tapınağı olarak tarihteki yerini alan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, üzerinin çatıyla kapatılmasının ardından 18 ay sonra ziyarete açıldı.
1995’te başlayan kazılar sonucunda ortaya çıkan Göbeklitepe, dünyanın ilk tapınağı olarak biliniyor.
 
Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik Çağ’a ait yabani hayvan figürlü ‘T’ biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntılarıyla çeşitli eserler bulundu. 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, üzerine çatı ve canlandırma merkezi yapılması için 18 ay önce ziyarete kapatıldı.
 
 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Göbeklitepe’nin çatı örtüsü ve canlandırma merkezi yapımı nedeniyle 13 Haziran 2016-31 Aralık 2016 tarihleri arasında ziyarete kapalı olacağını duyurmuştu.

 
 Fakat daha sonra çatı koruma projesi bu tarihlerde bitirilememiş ve açılış defalarca ertelenmişti. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Göbeklitepe turistlerin ziyaretine açıldı.
 
 Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Göbeklitepe’nin gelecek yılın başında asıl listeye girmesi için çalışma yürütülüyor.
 
Göbeklitepe kazı alanında süren restorasyon çalışmalarında tarihi eserlerin bulunduğu bölgeye 6 milyon 600 bin euroluk bedelle koruma amaçlı çatı yapıldı.
 
Ziyarete açılan Göbeklitepe’ye bu yıl turizm sezonunda yoğun yerli ve yabancı turistin beklenildiği belirtildi.
 
Göbeklitepe’nin uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı.
 
Bölgeye gelen ziyaretçiler için yapılan dinleme tesisinin de büyük bölümü tamamlandı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ