Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur’a cezaevindeki işkenceye takipsizlik verildi!

15 Temmuz sonrasında tutuklanarak Keskin Cezaevi’ne konulan Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur’un cezaevinde 5 gardiyan tarafından 1 saat boyunca dövülüp kızıyla tehdit edilmesiyle ilişkin yürütülen soruşturmaya savcılık takipsizlik kararı verdi.
Yargıtay Üyesi Hüsamettin Uğur’un kızı Nalan Dilara Uğur, babasının cezaevinde yaşadığı işkence ve kötü muameleyi sosyal medya hesabı Twitter’da gündeme getirdi.

Dört yıla yakın süredir Kırıkkale’nin Keskin Cezaevi’nde bulunan babasının bu süre zarfından hücrede tutulduğunu belirten Nalan Dilara Uğur, “17 Şubat tarihinde talebi olmamasına rağmen baş memur görüşmesine çağrılıyor. Kamerasız odada başgardiyan ve isimleri mevcut 4 gardiyan tarafından 1 saat boyunca dövülüyor tehdit ediliyor. Yere yıkılan hali kalmayan babamı bıraktıklarında başgardiyan “buradan cesedin çıkacak” paylaşımında bulundu.

GARDİYANLAR SAHTE TUTANAK DÜZENLEDİ


Olay sonrası gardiyanların, 1 saat boyunca işkence yaptıkları Uğur’un şikayetçi olmasını engellemek için de ‘Bize kafa attı’ şeklinde sahte tutanak düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Uğur, “Ülkede hukuk kalmadığı, babam can tehdidi altında esir tutulduğu, şikâyet dilekçeleri sümenaltı edildiği için burdan anlatma yoluna başvuruyorum. Babamın saçının teline zarar gelirse, isimleri mevcut gardiyanlar, kurum müdürleri, infaz hakimleri ve cezaevi savcısı sorumludur.” ifadelerini kullandı.

SAVCILIK İŞKENCEYE ‘DELİL YOK’ DEDİ!

İşkence ve kötü muameleyle ilgili olarak savcılık tarafından 17 Şubat‘ta başlatılan soruşturma Temmuz ayında “delil yok” denilerek takipsizlik kararıyla kapatıldı.

BAŞKA CEZAEVİNE NAKİL BAŞVURUSU DA REDDEDİLDİ

Keskin Cezaevi’nde görevli gardiyanlar tarafından darp ve işkence edilen Hüsamettin Uğur’un başka bir cezaevine nakil başvurusu da koronavirüs salgını bahane edilerek reddedildi.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ