Yaralı karısıyla işkence yaptılar

Polis ev baskınında vurduğu hamile karısının yaralı haldeki fotoğraflarıyla işkence yaptı.
İrfan Bor'un evine baskın yapan polis, hamile eşi Remziye Bor'u ağır yaraladı. Bu sırada evde silah ya da polisle çatışacak başka birşey yoktu. İrfan Bor, karısını vuran polislerden şikayetçi oldu. Ancak kendisi terör örgütü üyeliğinden tutuklandı. 

Polisler haklarındaki suçlamanın düşmesi için yasak olmasına rağmen Cezaevi'nde İrfan Bor'la defalarca görüştüler. 

POLİS EVİ TARADI

Van'da yaklaşık 10 ay önce evinin taranması sonucu ağır yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını Remziye Bor’un (27) tutuklanan eşi İrfan Bor’un, hem karakolda hem de cezaevinde polisin tehditlerine maruz kaldığını iddia edildi. 10 aydır Van T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bor’un gözaltına tutulduğu 3 gün boyunca, yaralı eşinin çekilmiş fotoğraflarıyla tehdit edildiği söyleyen Bor’un ağabeyi Cemil Bor, polisin her hafta cezaevine giderek tehditlerini sürdürdüğünü iddia etti.

‘EŞİNİN FİŞİNİ ÇEKERİZ’

Emniyette süren sorgusu esnasında günlerce ağız üstü yatırılarak, ağır işkencelere maruz kaldığını iddia edilen Bor’un, sürekli polisin tehdidine maruz kaldığını anlattığını dile getiren ağabey Bor, polislerin Bor’a ilk verdiği ifadeyi değiştirmesi için, “İfadeni değiştirmezsen yaralı eşini de seni de yaşatmayız. Hastanede fişini çekeriz olur biter. Ama bu ifadeyi değiştirip bize her şeyi anlatırsan seni şimdi bırakırız eşinin yanına gidersin” şeklinde baskı uyguladığını ileri sürdü. Bor, kardeşinin gelen polislerin vekalet vermesi için Salih Taylan isimli avukatı yanlarında getirerek baskı uyguladıklarını söylediğini dile getirdi. 

‘TEHDİT HİÇ BİTMEDİ’ 

Kardeşinin gözaltına alındığı ilk günden bu yana tehdit edildiğini söyleyen ağabey Bor, kardeşi tutuklanıp cezaevine gönderildikten sonra yaşananları şöyle özetledi: “İrfan ilk günden bu yana sürekli baskıya, tehdide uğradı. Polisler cezaevine nerdeyse her hafta giderek kardeşime ‘sen bütün suçu üstleneceksin, her şeyi ben yaptım diyeceksin ki polisler suçlu duruma düşmesin’ tehditlerinde bulundu. Kendisi defalarca bu duruma maruz kaldığını söylüyordu. Kardeşim anlatıyordu kendisi anlattı bize. Cezaevine giderken ayrıca hep yanlarında bir avukat götürüyorlarmış. İrfan’ı tek kişilik odalara götürüp yanındaki avukatla sanki mahkeme yapılıyormuş gibi gösterip ‘Bu yanımızda getirdiğimiz kişide senin avukatındır bunu kabul edip verdiğin diğer ifadeden vazgeçeceksin, yoksa senin için iyi olmaz buradan kurtulamazsın’ avukata vekalet vermesi için baskı yapılıyordu.” 

‘SADECE ADALET’

Kardeşinin eşinin hayatını kaybettiğini, annesiz kalan yeğeninin babasından da mahrum bırakıldığını dile getiren ağabey Bor, “Benim hala gerçek hukuka adalete inancım var onu bekliyoruz. Kardeşim eşini gencecik yaşta kaybetti. Ondan kalan bebekleri daha sadece bir kez babasını görmüş durumda. Tek isteğimiz adalet yerini bulsun suçlular yargı karşısına çıkarılsın, bu çocuk daha fazla babasız büyümesin” diye konuştu. 

Hakkında, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianamenin kabul edildiği İrfan Bor’un duruşması ise 22 Mart’ta Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

EŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Remziye Bor, Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi'nde 19 Nisan'da evine baskın yapan özel harekat polisleri tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'ne kaldırılan Bor'un vücudunun büyük bir kısmında felç oluşmuş ve bu süre içinde 2 kez ameliyat edilmişti. Vurulduğunda 7 buçuk aylık olan bebeği Neval ise 25 Nisan'da sezaryenle alınmıştı. Remziye Bor, daha sonra hayatını kaybetmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ