Tutuklu öğretmen 34 gündür açlık grevinde: 36 kiloya düştü

Tarsus Cezaevi’nden açlık grevi başlatan öğretmen Meral Dönmez 36 kiloya düştü, “hayata dönüş” operasyonunda da görev alan cezaevi müdürü, “2000’leri gördüm. 300 gün kadar yaşıyorlar merak etmeyin” dediTarsus Cezaevi’nden, İstanbul’daki ağır hasta anne ve babasına yakın olmak ve kendi ile aynı siyasetten yargılanan mahpuslarla aynı cezaevine sevk edilme talebiyle açlık grevi başlatan öğretmen Meral Dönmez 36 kiloya düştü, “hayata dönüş” operasyonunda da görev alan cezaevi müdürü, “2000’leri gördüm. 300 güne kadar yaşıyorlar merak etmeyin” dedi


34 GÜNDE 36 KİLOYA DÜŞTÜ 

Cumhuriyet’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Öğretmen Meral Dönmez, “Terör örgütü üyeliği” gerekçesiyle 11,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2014 yılından beri tutuklu olan Dönmez, dört yılda çok sayıda hapishaneye sürgün edildi. Son olarak Tarsus Cezaevi’ne gönderilen Dönmez, hapishanede yaşanan hak ihlalleri ve kendisi ile aynı suçlamalarla yargılanan kişilerle aynı hapishaneye sevk edilme talebiyle açlık grevine başladı. Açlık grevine başladığında 45 kilo olan Dönmez, 36 kiloya düştü.

SU VE ŞEKER VERİLMEDİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Meral Dönmez’in annesi Sose Dönmez, “Kızıma beş gün boyunca şeker ve tuz vermediler. Cezaevi müdürüne neden şeker ve tuz vermiyorsunuz diye sordum. Müdür, devletin açlık grevindeki kişileri özendirmemek için su ve şekeri vermediklerini söyledi. Ayrıca müdür, ‘Ben 2000’lerde açlık grevi eylemlerinde görev yaptım. Açlık grevindekiler 300 gün kadar yaşıyorlar merak etmeyin” dedi. Tek isteğim kızımın taleplerinin kabul edilmesi”dedi.

MERAL DÖNMEZ ATANMAYAN ÖĞRETMENLERDEN 

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2009’da mezun olan Meral Dönmez, atanmayan öğretmenlerden. Özel ders vererek geçimini sağlayan Dönmez, çarpık eğitim sistemini eleştirmek üzere Kocaeli’de 3 Aralık 2011’de, bir avukat bürosunun penceresinden, “Füze kalkanı değil, demokratik lise istiyoruz” yazılı pankartı sarkıttığı gerekçesiyle tutuklandı. Bir yıl sonra serbest bırakılan Dönmez bu kez de Berkin Elvan için yapılan ekmek bırakma eyleminde tekrar gözaltına alınıp tutuklandı. Dönmez, üç farklı dosyadan 11.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

3 EYLÜLDEN BERİ AÇLIK GREVİNDE 

Silivri’den Şakran Cezaevi’ne oradan da Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Dönmez, İstanbul’a sevk için 3 Eylül’den bu yana açlık grevinde.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ