Türkiye “insani özgürlük” sıralamasında dibe gidiyor!

Türkiye, insani özgürlük endeksinde 162 ülke arasında 107’nci sırada yer aldı. Fraser Institute tarafından yapılan ve insanın özgürlüğünü kapsayan her türlü parametreyi içeren araştırmaya göre, Türkiye 7 yılda 47 sıra gerildi.
En son 2016 yılında yapılan araştırma ‘siyasi rejimler, ekonomik gelişmişlik, kişisel ve toplumsal refah düzeyi’ gibi parametrelere dayanıyor.

TÜRKİYE SON 2 YILDA 11 SIRA GERİLEDİ

Diken’in aktardığı araştırmaya göre, Türkiye son 2 yılda 11 sıra gerilemiş durumda. 2016’da Türkiye 96’ncı sırada yer alırken 2011 yılında 60’ıncı sırada bulunuyordu.


’10 puan’ın özgürlük açısından en ileri noktayı, ‘0 puan’ın ise özgürlüğün olmadığı noktayı temsil ettiği skalada Türkiye’nin kişisel özgürlük endeks puanı 6,09; ekonomik özgürlük endeks puanı 6,84; insani özgürlük endeks puanı ise 6,47.

MADAGASKAR, ZAMBİYA, LİBERYA LİGİ

Türkiye’ninkine benzer sıralama ve puana sahip olan ülkeler şöyle: Madagaskar, Senegal, Liberya, Arjantin, Tunus, Hindistan, Malezya, Laos, Zambiya.

İnsani özgürlük açısından en ilerideki ülke Yeni Zelanda olurken, onu İsviçre, Hong Kong, Avusturalya, Kanada ve Hollanda, İrlanda ve Britanya, Finlandiya, Norveç ve Tayvan takip etti.

SON SIRADA SURİYE BULUNUYOR

Listenin son sırasında Suriye yer alıyor. Venezuela, Irak, Mısır, İran ve Suudi Arabistan da son sıralarda yer alan ülkelerden. İki sene önceye göre 81 ülkedeki özgürlüklerde gerileme yaşanırken, 58 ülke ilerleme kaydetti. Üç ülke ise yerinde saydı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ