Trabzon Bahçecik Cezaevi'nde insanlık dışı şartlar

Cezaevi'nde insanlık dışı şartlar
Trabzon Bahçecik Cezaevi’nde, tutuklular sistematik olarak çok ağır şartlar altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Koğuşlarda normal sayının 3 katından fazla insan birarada tutuluyor.  Sürekli aşırı kalabalık altında tutukluların sağlık ve psikolojik sorunlar yaşadıkları belirtiliyor.

Ailelerin yakınlarından edindikleri bilgilere göre koğuşlarda durum şöyle:

-Koğuşta gündüz oturacak yer yok. Avlular çok küçük. Koğuşun yarısı avluya çıkınca doluyor. Az yürümenin meydana getirdiği sağlık problemleri baş gösterdi.


-Koğuşların yeterli ışık ve hava almadığı, akşam tüm tutuklular içeri sokulunca nefes almak bile zorlaşıyor. Pencere önünde sırayla soluklanılıyor.

-Ses ve yoğunluktan dolayı tutuklular sürekli kendilerini bitkin hissediyor. Gürültü nedeniyle kesintisiz uyumak mümkün olmuyor.

-Yemek için masa koyacak yer yok. Ranzaların dışında yerlerde de yatak olduğu için neredeyse adım atacak yer yok. Yemekler dönüşümlü olarak yenilmek durumunda.

-Tutuklular 2 yatakta 3 kişi yatmak zorunda kalıyorlar. Koğuşlar dar ve ranzalardan geriye kalan alan yetersiz olduğundan, ekstra yataklar ranzaların altına koyuluyor. Ranza altında yatanlar dönmeden uyumak zorunda, çünkü dönemiyorlar.

-33 kişiye tek tuvalet ve tek banyo verildiği için, tuvalet önünden kuyruk hiç eksik olmuyor. Günün 20 saati tuvalet önünde kuyruk var.

-Tuvalet ve banyo tek bölme içinde olduğu için ikisi birlikte kullanılamıyor. Banyo için haftada 2 kere süre kısıtlamasıyla sıcak su veriliyor ve 8 dakika içerisinde banyo yapıp çıkılması gerekiyor.  Çamaşır yıkamak ve kurutmak çok zor. Çamaşır asacak yer yok.

-Geceleri boş her santimetreye yatak serildiği için sabah namazını kılabilecek yer neredeyse bulunmuyor.

SORUMLULAR
Tutukluların kasti olarak aşırı yoğun biçimde tutuldukları, bunun bir çeşit işkence yöntemi olarak kullanıldığı belirtiliyor. Sorumlular ise Vali Yücel Yavuz, Başsavcı Mithat Kutanoğlu, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Cezaevi Müdürü Mesut Yıldız ve ikinci müdür Hasan Olğaç.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ