Tekirdağ Cezaevi'nde kelepçeli işkence

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde, 1990'lı yılların işkence biçimi 'domuz bağı' uygulaması iddiası gündeme geldi. Kardeşi Hıdır Bakır'ı cezaevinde ziyaret eden Zülfü Bakır "Kardeşimin elini ve ayaklarını kelepçeyerek süngerli odaya atmışlar" dedi.
Gazete Duvar'ın haberine göre; Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yeni bir hak ihlali iddiası gündeme geldi. Zülküf Bakır, cezaevinde ziyaret ettiği 34 yaşındaki kardeşi Hıdır Bakır’ın yüzünde morluklar olduğunu söyledi. Bakır, kardeşinin kendisine, infaz koruma memurlarının işkence yaptığını, ayrıca elleri ve ayakları kelepçelenerek süngerli odaya atıldığını söylediğini aktardı.

Hıdır Bakır, 5 yıldır cezaevinde siyasi hükümlü olarak bulunuyor. En son 1 yıl önce Tekirdağ Cezaevi’ne sevk edilen Bakır’ın yaşadığı olay iddiaya göre, 20 Ekim tarihinde yaşandı. Olayın yaşandığı yer ise Tekirdağ 2′ Nolu F Tipi Cezaevi C Blok.
Açık görüşte ziyaret ettiği kardeşinin yüzünde darp izlerinin olduğunu anlatan Zülküf Bakır, “Kardeşim geçen haftalarda tek kişilik hücreye alınıyor. Bu hücrede bir cam dahi yokmuş. Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler de hem bu durumu protesto etmek için hem de cezaevine gazete alınmamasını ve baskıcı uygulamaları protesto amacıyla kapılara vuruyor. Cezaevi müdürü, baş gardiyan ve yanlarındaki bir grup infaz koruma memuru Hıdır’ın kaldığı hücreyi basıyorlar. Hücreye giren gardiyanlar da Hıdır’ın ellerini ters kelepçeleyerek, ayrıca ayaklarına da kelepçe takarak dövüyorlar” dedi.


‘SAVCININ ÖNÜNDE YAŞANMIŞ’

Bakır, kardeşine yapılanların ardından süngerli odaya atıldığını söyleyerek şöyle devam etti: “Son olarak da Hıdır’ı süngerli odaya atıyorlar. Hıdır, bana bütün bunların cezaevi savcısının gözünün önünde yaşandığını söyledi. Bizler bütün bu olanların kamuoyunun görmesini istiyoruz. Yetkililer bir an önce sesimizi duymalı. Bununla ilgili olarak bizler gereken her yere başvuruda bulunacağız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ