Skandal İşkence Kararı

Zaman Gazetesi dağıtıcısına işkence yapıldı savcı olayı "yasal" buldu.
Gözaltında tutulduğu sırada polislerce tehdit ve darp edilen A.B.'nin Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusu, 667 sayılı KHK’nin 9. maddesi kapsamında “kavuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Karara göre 667 sayılı KHK, işkeceyi polisler için suç olmaktan çıkarmış. Oysa işkence zaman aşımı olmayan ve uluslararası bağlayıcılığı olan bir suç.

EŞİNİ SOYUNDURMAKLA TEHDİT ETTİLER
Trabzon’un Çaykara ilçesinde Hizmet Hareketi'ne yönelik soykırım kapsamında eşiyle birlikte gözaltına alınan gazete dağıtıcısı A.B., günler süren sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


Gazete dağıtıcısı A.B. 2 aylık bebeklerinin bulunduğunu ve gözaltındayken eşinin belli zamanlarda bebeği emzirmek için kendisinin bulunduğu nezarethaneden üst kata çıkarıldığını, yalnız kaldığı anlarda polislerin eşini soyundurmakla tehdit ettiklerini, küfür ve hakaretlerde bulunduklarını ve kendisini darp ederek suçu kabul ettirmeye zorladıklarını iddia ederek şikâyetçi oldu. 

İŞKENCEYİ KHK'YLA MEŞRULAŞTIRAN KARAR

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, tehdit ve darp yapan polisler hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla yapılan suç duyurusunda işkenceyi meşrulaştıran bir karara imza attı. Soruşturmayı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hükümlerince sonlandırdığını belirten Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, KHK kapsamında görevlerini yerine getiren polisler hakkında hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun bulunmadığına dikkat çekti. 

Cumhuriyet Savcısı Eşref Aktaş'ın “kovuşturmaya yer olmadığı”na dair kararında, “667 sayılı KHK’nın 9. maddesi kapsamında, bu kanun hükmünde kararname kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğunun bulunmadığının belirtildiği, bu nedenle iddia konusu eylem nedeniyle şikayetçi olunanlar hakkında kovuşturma yasağı bulunduğu anlaşılmakla, kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi.

İŞTE O KARAR
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ