Niye gazeteci oldun işkencesi

Gazeteci Ömer Çelik'in gece 04:00'da evi basıldı, işkenceyle gözaltına alındı.
Gazeteci Ömer Çelik'in Diyarbakır'daki evini uzun namlulu silahlarla basan özel harekat timleri, saatlerce işkence yaptı. Evinin altı üstüne getirilen Çelik, haberleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. 

Kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik'in, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki evine gece 04.00 sıralarında kar maskeli özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi. Ailenin kapıyı açması ile birlikte Çelik'in annesini ve eşini yere yatırdı. Ailenin, evde bebek olduğunu söyleyip, bağırmamalarını istemesine rağmen içeri girer girmez hakaretlere başlayan özel harekatçılar, sorgusuz sualsiz Çelik'i yere yatırıp işkence yapmaya başladı. Anne Remziye Çelik'i duvar dibine çöktürüp, başına uzun namlulu polis diken özel harekatçılar, Ömer Çelik'i ise önce salona, ardından da evin balkonuna götürerek yarım saat boyunca darp, hakaret ve küfür etti. Çelik'i darp eden polisler sık sık, "Sen haber yazıyorsun ha! Hadi şimdi de yaz. Siz Ermeni p.çsiniz. Hadi şimdi de haber yaz" deyip, küfretti. Bir ara Çelik'i banyoya götüren polisler, burada da eşi ve annesinin yanında darp etti. 

Anne Çelik'in başına silah doğrultan bir polis ise "Sen niye oğlunu gazeteci yaptın? Niye izin verdin?" diye hakaret etti. Yarım saat süren işkencenin ardından bu kez içeri kar maskeli TEM polisleri girdi. 2 buçuk saat süren detaylı aramanın ardından evi dağıtan polis, Çelik'i ters kelepçeleyerek, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Evdeki herkesin cep telefonuna, kitap ve flash belleklere el koyan polisler, evden ayrıldı. Dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ