Kabus gibi bir Haziran: 231 yaşam hakkı ihlali, 111 işkence vakası

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Haziran ayında 231 yaşam hakkı ihlali yaşandığını, 35 gazetecinin gözaltına alındığını ve bunlardan 5’inin tutuklandığını açıkladı. Ayrıca 111 de işkence olayının meydana geldiğini duyurdu.
CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, hazırladığı Haziran 2019 Hak İhlali Raporunu kamuoyu ile paylaştı.

111 İŞKENCE OLAYI YAŞANDI

Rapora göre Haziran ayında 231 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bunlar; iş cinayetleri 124, kadın cinayetleri 40, silahlı çatışmalar 56, faili meçhul cinayetler 2, kuşkulu asker ölümleri 2, yasa dışı örgüt saldırıları 4, cezaevinde ölüm 1, yargısız infaz 1 ve rastgele ateş açma 1.


Raporda “işkence olayları” başlığı kapsamında ise 111 hak ihlali yaşandığı belirtildi. İşkence kapsamında 93 ihlal yaşanırken, cezaevinde işkence ve kötü muamele kapsamında ise 18 ihlalin yaşandığına yer verildi.

35 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI, 5’İ TUTUKLANDI

MA’nın haberine göre raporda, mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayının 4, gözaltına alınan gazeteci sayısı 35, tutuklanan gazeteci sayısının ise 5 olduğu belirtildi. Düşünceyi ifade nedeniyle 2 kişinin mahkum olduğu, bir sanatçının gözaltına alındığı, 5 akademisyenin ise mahkum olduğu vurgulandı. Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan, tutuklanan kişi sayısının 29 olduğuna dikkat çekildi. Bir kişinin ise sosyal medya paylaşımları nedeniyle mahkum olduğu aktarıldı.

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ

Örgütlenme özgürlüğü kapsamında yaşanan hak ihlalleri ise raporda şu şekilde yer aldı: Dava açılan milletvekili, parti yöneticisi, belediye başkanı 2, görevden alınan muhtar, belediye başkanı, belediye yöneticisi ise 2. Raporda “toplantı, gösteri özgürlüğü” başlığıyla toplamda 314 hak ihlali yaşandığı belirtildi. Bunlardan, müdahale edilen etkinlik, basın açıklaması 80, yasaklanan etkinlik, gösteri, tiyatro 8, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı iller 4 (Van, Hakkari, Şırnak, Mersin), basın açıklaması, etkinlik ve eylemlerde gözaltına alınan sayısı ise 222 olarak ifade edildi.

CEZAEVLERİNDE KİTAP YASAĞI

Raporda, Diyarbakır D Tipi Cezaevine herhangi bir gerekçe belirtilmeden alınmayan kitapların adı ise şunlar yer aldı: Alaeddin Şenel, Siyasal Düşünceler Tarihi; Frantz Fanon Siyah Deri Beyaz Maske; Fatmagül Berktay Dünyayı Bugünde Sevmek; M. Siraç Bilgin Aryan Mitolojisi/Yazatalar ve Homa; Radi Fiş Ben de Halimce Bedreddinem; Michel Foucault Hapishanenin Doğuşu; Günter Grass Yengeç Yürüyüşü; Andre Gunder Dünya Sistemi; Micheal Hardt Antonio Negri-İmparatorluk; Aleksandr A. Bek Moskova Önlerinde; Yang Yiyen Kızıl Kayalar; Jared Diamont Tüfek, Mikrop ve Çelik;Nikolay Çukovski Teslim Olmayanlar Ölmez; Nikolay Ostrovski Ve Çeliğe Su Verildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ