İşkenceyi görmeyen doktora inceleme

İşkenceleri raporlaştırmayan doktorlar için Tabip Odası ilk kez devreye girdi.
Ankara Tabip Odası, gözaltına alınırken darp edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı muayene etmeyen ve darp raporu düzenlemeyen doktor hakkında ön inceleme başlatacağını belirtti.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevlerinden ihraç edilen Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça direnişlerinin 64’üncü gününde darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltı esnasında Gülmen burnundan, Özakça da kafasından darbe aldı. Gözaltı sonrası sağlık muayenesi için Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne götürülen Gülmen ve Özakça, Doktor Tarık Çıtak’ın “İşkenceyi raporlamamak için muayene yapmadığını” duyurdu.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Mine Önal ise, Gülmen ve Özakça’yı muayene etmeyen ve darp raporu düzenlemeyen Dr. Tarık Çıtak hakkında ön inceleme başlattıklarını bildirdi.


‘Yere yatırıp tekme atmaya başladılar’

Direnişlerinin 64’üncü gününü, Grup Devinim’in katılımıyla kutlamak istediklerini belirten Gülmen, o anları şu ifadelerle anlattı: “Yere attılar bizi ve çok sert yere çarptım. Düşer düşmez çok yakın mesafeden biber gazı sıktılar. Nefes alamadım... Tekme atmaya başladılar, kafam hızla yere çarpıldı. Bacağımın üzerine çıktılar, bacaklarıma çelme takarak götürmeye çalıştılar.”

‘Muayene yapmadı’

Gözaltına alındıktan sonra sağlık muayenesi için Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne götürüldüklerini anlatan Gülmen, “İşkencenin raporlaştırılmaması için doktora baskı yapıldı ve Dr. Çıtak da işkenceyi raporlamamak için muayene yapmadı” dedi.

Gülmen, Twitter hesabından yaptığı “Gözaltındayız. Bunlar da işkencenin fotoğrafları. Mengele artığı doktor Tarık Çıtak işkenceyi raporlamamak için muayene yapmadı” paylaşımı ile tepki gösterdi.

Biz kazanacağız

Dr. Çıtak’ın tavrını eleştiren Gülmen ve Özakça Twitter’dan, “İşkence yapmak insanlık suçudur, Dr. Tarık Çıtak da işkenceye ortak olmuştur. Faşizm diyor ki; ‘Bu çark döner siz de bu çark ile döneceksiniz, karşı koyarsanız ben de saldırır, işkence yapar, gözaltına alır, tutuklarım. Boyun eğin, diz çökün!’ Ama görecekler ki bu çarkta her çark gibi tersine de döner. Haklı olan er ya da geç kazanacak, biz kazanacağız” ifadelerini kaydetti.

Doktorla ilgili öninceleme başlatılacak

Gülmen ve Özakça Ankara Tabip Odası’na başvurarak Dr. Çıtak ile ilgili şikâyetlerini iletti. Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Mine Önal da, Dr. Tarık Çıtak hakkında ön inceleme başlatacaklarını söyledi.

Kaynak: Birgün
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ