İşkenceye maruz bırakılan Rojbin Çetin tutuklandı

Diyarbakır’daki evine yapılan polis baskınında, köpeklerin de kullanıldığı işkenceye maruz bırakılan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve aktivist Rojbin Çetin, tutuklandı. Maruz kaldığı işkence belgelenen Çetin, 11 gündür gözaltında tutuluyordu.
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 26 Haziran’da Diyarbakır’daki evine yapılan baskında gözlatına alınan HDP Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve aktivist Sevil Rojbin Çetin’in gözaltı süresi üç kez uzatılmıştı. Çetin, 11 gün süren gözaltı işleminin ardından sağlık kontrolünden geçirildi.

MA’nın haberine göre emniyette susma hakkını kullanan Çetin, savcılık ifadesi için Mardin Adliyesi’ne sevk edildi. Haberde, Rojbin Çetin hakkındaki soruşturmanın Mardin’de yerlerine kayyum atanarak tutuklanan HDP’li ilçe belediye eşbaşkanlarının dosyası kapsamında başlatıldığı belirtildi.

Savcılıkta da susma hakkını kullanan Çetin, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Çetin, hakimlik tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.


Diyarbakır’da İşkenceyle Mücadele ve İşkence Mağdurlarıyla Dayanışma Günü olan 26 Haziran’da evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Rojbin Çetin’in işkenceye maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve partinin Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan açıklamada, baskının Çetin’in evde tek başına iken gerçekleştiği ve iki köpeğin “işkence aracı olarak kullanıldığı” belirtilmişti.

Açıklamada, “Bu köpekler önce Rojbin Çetin’e saldırtılmış, polislerden önce girmişlerdir, iki bacağını eti koparma derecesinde ısırmışlardır, dişlemişlerdir. Kolluk kuvvetleri bu saldırıyı bilerek organize etmiş ve izlemiştir” denilmişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı işkenceye dair herhangi bir işlem başlatmazken, işkenceyi belgeleyen Çetin’in avukatının ifadesinin alınması için ise TEM Şube’ye talimat gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Diyarbakır Valiliği de Çetin’e “kademeli oranda zor kullanıldığını” belirtmiş ve “operasyon köpeği marifetiyle kasıtlı bir saldırı söz konusu değildir” savunmasında bulunmuştu. Bunun üzerine HDP’den “Valilik işkenceyi gizliyor ve işkencecileri koruyor” açıklaması gelmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ